13:35 kolmapäev, 05.08.2020
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
Lääne-VirumaaKülad
  Avispea küla

Avispea küla asub Lääne-Viru maakonnas Väike-Maarja vallas, Triigist 2 km idas. 2000. a. rahvaloenduse andmeil elab külas 134 elanikku.

Avispea on ümbruskonna suuremaid ja vanemaid külasid, mainitakse esmakordselt juba Läti Henriku kroonikas seoses sakslaste sõjakäikudega 1219. a., mil Avispea oli sakslaste laagrikohaks.

Kalevipoja tegevusega seatakse ühendusse Avispea küla lähedal oja põhjas olev Kivisild.

Avispea küla lähedal endisel Triigi mõisa põllul asus üks tuntuim vanema rauaaja kivikalme. Kalme lõhuti 1895. a. ja sellest on muuseumi jõudnud paarkümmend eset, mis kujutavad Eesti ulatuses üsna haruldast teise sajandi esemete komplekti: kaks spiraalset käevõru, 9 mitmesugust käevõru, seenekujuliste otstega kaelavõru katke, suurte pasunotstega kaelavõru, kaeluskirves ja paar seni meil ainukest tulusetaolist toredat ehtenaastu, mis arvatakse pärinevat muinaspreislaste alalt.

Avispea külas väärib tähelepanu omapärane kuiv jõesäng - Kassiorg, mis suundub loogeldes itta ja on jälgitav veel Uniküla ümbruses. Kassiorg kuulub karstivormide hulka, mida Pandivere kõrgustikul on rohkesti.

Avispeal tegutses rea aastate vältel kooliõpetajana ja vallasekretärina luuletaja Jakob Liiv. Korduvalt elas tema juures lühemat aega ka ta vend Juhan Liiv.

Triigist ja Avispeast põhja pool on Väike-Maarja ja Viru-Reola vahelisel alal, Pandivere kõrgustiku lael, levinud laialdased metsad. Need kasvavad kuival paesel pinnal ning neis domineerivad kuusk ja mänd.

Loodusesõbrale on huvipakkuv Taara org Lebavere metsavahikoha lähedal, kus on säilinud üksikuid tammi ning kus kasvab mõningaid kauniõielisi käpalisi. Tähelepanu väärib ka Saksaaru puisniit, kus ligi ruutkilomeetri suurusel maa-alal leidub varem siin kasvanud tammiku jäänustena veel üksikuid tammesid.

Selles ümbruskonnas on veetnud oma noorusaastad kirjanik Osvald Tooming, kelle isa oli siin metsavahiks. Oma teoses "Roheline kuld" kirjeldab ta Lebavere nõmmesid ja männilaasi.
 
KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee