13:09 kolmapäev, 05.08.2020
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
Lääne-VirumaaKülad
  Ao küla

Ao küla asub Lääne-Viru maakonnas Rakke vallas, Koeru - Rakke maantee ääres Põltsamaa jõe ülemjooksul. 2000. a. rahvaloenduse andmeil elab külas 59 elanikku.

Küla ja mõisa on esmakordselt kirjalikes allikais mainitud 1559. a. (Hackeweide).

Ao on Friedrich Robert Faehlmanni (1798 -1850) sünnikoht.

1978. a. asetati talle Rakke jõe kaldale mälestuskivi - Siin asus maja, kus 1778 sündis Friedrich Robert Faehlmann (L. Lehtmets, 2004).

Siin avaldus tema varajane soov õppida arstiks. Siit alustas ta oma kooliteed Liigvalda, Rakverre ja Tartu. Üliõpilasena tegi ta Ao ümbrusesse pikki jalgsimatku, et kirja panna Kalevipoja-muistendeid ja muid rahvapärimusi.
Oma loomingus nimetab Faehlmann mitmel pool Ao ümbruse paiku. Nii jutustab ta mõõgast, mis on karastatud seitsmes vees, sealhulgas ka Aos ja Pedjas. Ao mõisasilla juures (vist samas kohas kus praegune maanteesild) lõi Kalevipoeg maa sisse kolm raudrüütlite saadikut. Sillaotsa juures püüdis Kalevipoeg vähki, söödaks palgi otsa seotud hobune. Ja Ao tihnikuisse tõmbus Kalevipoeg, kui ristirüütlid olid hävitanud tema sõjaväe. Räitsvere ja Ao madalad künkakesed olevat tekkinud Kalevipoja sülest mahapudenenud liivast. Ao jäi Faehlmannile armsaks surmani, kuhu ta tahtis tagasi pöörduda lootusetult haige mehena.
Räägitakse, et Ao küla Rätsepa talu lähedal Pulmassaare mäel käinud rahvas Põhjasõja ajal Karumetsa raba pelgupaigast pulmi pidamas.

Ao mõisahooned on hävinud, Faehlmanni-aegsed võiksid olla kõige vanemad pärnad väikeses pargis. Tema arvatav sünnikoht on tähistatud soonelise põllukiviga.

Siin on sündinud ka Friedrich Reinhold Kreutzwaldi hea sõber Johann Fromhold Nocks.

Ao saunakülas veetis oma vanaduspäevad Jüri Brehm, kunagine külakoolmeister, kelle pojast Priidikust sai agar muusikamees ja kelle pojatütrest Paulast kujunes väljapaistev lauljatar. Kui tulnud juttu Paula Brehmi menust, armastanud vanaisa oma mollpillile osutades lausuda: "Vaat see on selle mollpilli töö!" Sellel ühekeelsel pillil õpetas Jüri Brehm juba aastatel 1861-81 Rakke külakoolis neljahäälset laulu.

Ao - Nõmmküla tee ääres on väike Ao kalmistu, kus teiste kõrval puhkab ka Rakke hobupostijaama sepp Kaarel Brinbaum, Nõukogude Liidu esimese stratonaudi Ernst Birnbaumi isa.

Rakkest 6 km loode pool asub Ao järv, umbes 1 ha suurune soostunud kallastega järv. Järvest mõnisada meetrit põhja pool ühinevad Vorsti ja Ilmandu oja jõeks, mis Räitsvere jõe nime all läbib järve ja 2 km kaugusel lõuna pool ühineb Nõmme jõega. Kahe jõe ühenemiskohast põhja poole on rajatud ligi 10 ha suurune veehoidla.


Vt. Isikud - Friedrich Robert Faehlmann, Johann Fromhold Nolcks
 
KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee