13:40 kolmapäev, 05.08.2020
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
Lääne-VirumaaKülad
  Altja küla

Altja küla asub Lääne-Viru maakonnas Vihula vallas, Vergist kagus. 2000. a. rahvaloenduse andmeil elab rannakülas 38 elanikku.

Põline rannaküla Lahemaal, Vergi lahe kaldal. Samastatakse 1465. a. mainitud Rootsipeaga. Idapoolne osa asub mereäärsel kaldarannikul oja suudmealal, teised taluõued kahel pool Vergi teed.

17. sajandi lõpus ja 18. sajandi keskel oli külas kuus, 1858. a. kaksteist peret. 19. sajandi lõpus ja 20. sajandi algul lisandus kaheksa väikest majapidamist. Siin toimus elav kaubavahetus, eriti soomlastega, hiljem ehitati ka laevu. Peamiseks elatusalaks oli kalandus.
Ehitised olid tahutud palkidest seinte, roost kelp- või poolkelpkatusega. 20. sajandi algupoolel hakati eelkõige elumaju vooderdama ja värvima. Kohati esineb Soome mõjusid, näiteks meil ebatavaline nurgatapp Uustalu aidal. Suulise pärimuse järgi on Soomest laevadega toodud terveid hooneid. Vana elumaja oli rehielamu - toa, rehealuse ja kambritega, mõnikord lisandus rehealusele ka aganik. Põllumajanduse vähesest osatähtsusest tingituna olid rehemajad väiksemad kui sisemaal. Tüüpilised õuehooned olid ait (sageli mitu eriotstarbelist), laut ja kelder. 1920. aastail hakati kala suitsutama, milleks igas peres oli suitsuahi. Rannakülale iseloomulikud palkidest, viilkatusega võrgukuurid asuvad väikesel neemel jõesuudmest läänes. 20. sajandi alguse seitsmest võrgumajast on praegu taastatud neli.
Küla kolmest omaaegsest kõrtsist on rekonstrueeritud "Mäekõrts", mille kõrval pikaajalise traditsiooniga kiigemägi. Ennistatud on Uustalu ja Toomarahva taluõue hoonestus.

Epp Kangilaski
Eesti arhitektuur III. Üldtoimetaja V. Raam. Tln., 1997

Altja küla Kõrve kalurimajast on pärit eesti tuntud maastikumaalija Richard Uutmaa (1905 -1977), kelle loomingus moodustavad suure osa koduranniku mere- ja rannapildid. Viimati asus R. Uutmaa suvekodu Eisma rannas.
 
KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee