09:52 pühapäev, 01.08.2021
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
JärvamaaKülad
  Vaali küla

Vaali küla asub Järva maakonnas Koigi vallas. 2000. a. rahvaloenduse andmeil elas külas 32 inimest.

Vaali küla esialgne nimi oli Majavere, mis esineb kirjalikes allikates juba 1471. a. Majavere mõisa kohta on esimesed teated aastast 1586. Mõisa valdaja Johann Metstackeni järgi hakati paika Metstaguseks nimetama. 19. sajandi keskel omandas mõisa Alexei v. Wahl ja tema nime järgi said nii mõis kui ka lähedane Ohuvere küla Vaali nime.

Alexei v. Wahli poeg Alexander v. Wahl (1839-1903) oli Peterburi Kunstiakadeemia kasvandik, vene skulptori Peter Clodt v. Jürgensburgi õpilane. Ta töötas hiljem skulptorina ja maalijana Münchenis.

Koeru teest kilomeeter lääne pool on Lubjassaare talu varemed. Siin sündis ja elas elu lõpuni Järvamaa suurim rahvaluulekoguja Hans Anton Schultz. Vähese kooliharidusega, kuid iseõppimise teel oma teadmisi täiendanud, suutis ta teadusmehele omase täpsusega kirja panna rahvaehtsaid murdetekste. Rätsepa ja rändraamatukaupmehena külast külla liikudes saatis ta aastail 1890-1903 dr. J. Hurdale 2273 lehekülge rahvaluulet, mis on kogutud lähemast koduümbrusest, eriti Huuksi, Koigi ja Keri piirkonnast.
1905. a. sai H. A. Schultzist üks külakehvikute eest võitlejaid. Tema algatusel peeti maatameeste nõupidamisi, koguti allkirju märgukirjadele, moodustati miilitsasalk, jaotati Vaali mõisa maid ja kuulutati välja isegi nn. Vaali vabariigi põhiseadus.
24. detsembril 1905. a. arreteeriti H. A. Schultz, Mart ja Voldemar Jürman ning Johan Stamm ja sama päeva õhtul lasti nad Koerus maha. Oma kodus oli hommikul tapetud Madis Reesev. Neli meest maeti Koeru kalmistule, H. A. Schultz aga Põltsamaa õigeusu kalmistule.
 
KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee