05:32 laupäev, 26.09.2020
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
JärvamaaKülad
  Kareda küla

Kareda küla asub Järva maakonnas Kareda vallas. 2000. a. rahvaloenduse andmeil elas külas 69 inimest.

Kareda küla on mainitud esmakordselt Liivimaa Henriku kroonikas 1212. a. Kroonik kirjeldab küla järgmiselt: "Aga Kareda küla oli siis väga ilus ja suur ja rahvarohke, nagu olid kõik külad Järvamaal ja kogu Eestimaal, mida kõiki hiljem meie omad sageli laastasid ja põletasid". Selle muistse Järvamaa ühe suurema keskuse rüüstas 1212. a. paljaks umbes 8000-meheline väesalk, kuhu sakslaste kõrval kuulusid ka lätlased ja liivlased. Ettejuhtunud mehed tapeti, naised-lapsed ja kariloomad viidi kaasa, küla põletati maani maha.
Järgmine suur sõjakäik Järvamaale toimus 5 aasta pärast. Nüüd olid rüüstajad Karedal laagris kuus päeva ja põletasid ümbruskonna külad kuni Virumaani paljaks.
1220. a. peeti Karedal maha suur lahing, kus ühel pool olid saarlased, teisel pool sakslased, lätlased, liivlased ja lõunapoolsed eestlased.

Rahvapärimuses räägitakse, et vanasti olnud Kareda külas, kuhu kuulus 32 talu, kombeks abielluda ainult oma küla inimesega. Oli levinud isegi kõnekäänd:" Enne või jões põlegu, aga ärgu väljast naist toogu".

 
KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee