05:24 laupäev, 26.09.2020
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
JärvamaaKülad
  Jäneda küla

Jäneda küla asub Järva maakonnas Lehtse vallas Jänijõe keskjooksul. Küla läbivad Tallinna-Tapa raudtee ja Piibe maantee. 2000. a. rahvaloenduse andmeil elas külas 486 inimest.

Ürikuis on Jäneda küla esmakordselt mainitud 1353. a. (Gendel), mõis oli olemas hiljemalt 1510. a., Jäneda Vanaveskit on mainitud 1591. a.

Ümbritseva maastiku ehteks on 11 km pikkune Jäneda - Aegviidu vallseljak, mille ühe kõrgemal kühmul Jäneda jõe ja Kalijärve vahel asub Jäneda linnamägi. Umbes 100 m pikkune pealinnus on eeslinnusest ja muust seljakust eraldatud vallide ja kraavidega. Linnust kasutati arvatavasti eelmise aastatuhande lõpul ja teise algul.

Vallseljaku edelajalamil asub Kalijärv (suurus 4 ha, suurim sügavus 9 m). Järves kasvab vesiroose ja siinsele paikkonnale haruldast mõõkrohtu.
Rahvajutu järgi pidavat Kalijärve põhjas rahapada olema. Nimelt näinud härra kord kalda ligidal katelt, kus raha sees kõlises. Kui ta oli meestega katla juba peaaegu välja tõmmanud, lubas ta meestele vaevatasuks kõhutäie tanguputru. Siis tulnud järvest hall sikk, võtnud katla sarve otsa ja viinud järve keskele. Sellest ajast pole katelt enam nähtud.

Jäneda mõisa juugendstiilis peahoone valmis 1915. a.
1921. a. toodi siia kolm aastat varem Tallinnas asutatud Põhja-Eesti põllutöökeskkool, vanim keskeriõppeasutus Eestis.
1974. a. valmis arhitekt Valve Pormeistri loodud kauni arhitektuuriga tehnikumi uus õppehoone.
1985. a. rajati Jänedale kool koos lasteaiaga (arhitekt M. Penjam).

Aastail 1780 -1783 oli Jäneda mõisas koduõpetajaks Chr. H. J. Schlegel, kes hiljem avaldas 10-köitelise reisikirjade raamatu "Reisen in mehrere russische Gouvernements", mis sisaldab rohkesti huvipakkuvat ainestikku eesti etnograafiast, eriti Jäneda, Ambla ja Simuna ümbruskonnast.

1934. a. augustis puhkas Jäneda Kalijärvel tuntud inglise kirjanik Herbert Georg Wells (1866 -1946), kes oli saabunud külla oma teoste itaalia ja prantsuse keelde tõlkijale Maria Zakrevskajale. Viimane oli abielus Jäneda mõisa omaniku Hans v. Benckendorfiga, nooruses aga töötanud Itaalias Maksim Gorki erasekretärina.

Jäneda park paistab silma oma huvitava kujundusega. Jäneda keskuses on kolm järve, millest suurim on käärulise kaldajoonega Allikajärv. Järvele lisavad võlu luigemajad ja väike kaarsillake ning sinikael-partide ja luikede pered. Endise veski juures on 2 ha suurune paisjärv ning üheaegselt uue õppehoonega rajati selle juurde veel 0,4 ha suurune tehisjärv.

Vahelduv maastik (Kõrvemaa maastikukaitsealasse kuuluv Aegviidu-Jäneda oos, Jänikjõgi, Allikaoja, mitu järve) ning vanad mõisahooned kõrvu moodsate nüüdisehitistega seonduvad üheks Põhja-Eesti kaunimaks maastikuarhitektuuriansambliks.

Jänedalt 3 km kaugusele läände jääb Kernu ehk Kõrveküla rabakallastega umbjärv (12 ha).


VAATAMISVRSUSED:
 
KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee