18:19 kolmapäev, 01.12.2021
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
JõgevamaaKülad
  Lümati küla

Lümati küla paikneb 3 km kaugusel Peipsi järvest samanimelise oja ülemjooksul. Esimesed arhiiviandmed küla kohta pärinevad aastast 1443 (Limmat). Kuna külas polnud kooli ega kõrtsi, siis kujunes oluliseks seltsielu kohaks 1838.a. ehitatud vennastekoguduse palvemaja. Seal tähistati lastepühi ja emadepäeva 1913. aastani, siis asutati Ranna rahvaraamatukogu selts, praeguse Lümati raamatukogu eelkäija. 1920. a. sai Lümati endale rahvamaja: ehitati ümber 1869.a.valminud magasiait.

Praegu on Lümati rahvamaja üks Pala kultuurimaja kahest tegutsemiskohast (Ranna rahvamaja). Vahepeal soiku jäänud kultuurielu aitab hinges hoida ka 2006.a. asutatud külaselts Kaldapiäskesed. Sama aasta suvel peeti külaseltsi eestvõttel esimest korda küla kokkutulek ning perekond Raimla ettevõttel rajati nende talu maale võrkpalliväljak. Et küla elanikkond on suhteliselt noor, on loota seltsielu elavnemist.

Lümatist on pärit mitu tuntud inimest. 34 aastat õpetajaametit pidanud Karl Paju (1890-1969) oli Ranna rahvaraamatukogu seltsi asutajaliige ning puhkpilli- ja mandoliiniorkestri, mitme laulukoori ja näiteringi juhataja. Lümati külas on sündinud ka põllumajandusteadlane Aleksander Ratt (1902-1998) ning geograafid Virma Murel ja Ott Kurs. Viimane oli ka etnoloog, turkoloog ja fennougrist ning Helsingi ülikooli audoktor.

Villemi talu maal kasvab Eesti jämedaim künnapuu. 1999.a. mõõdeti tüve ümbermõõduks 608 cm (1,2 m kõrguselt) ja kõrguseks 17 m. Puu on looduskaitse all, ta on mühklik ja hargneb 1,5 m kõrgusel neljaks. Vanasti usuti, et selle puu juurte alla on maetud Saare krahvi varandus, seepärast on teda kutsutud ka Saare krahvi jalakaks.

Jõgevamaa. Kuninglik väärikus, Kalevipoja jõud. Autoriõigus: Jõgeva Maavalitsus, 2009 Tallinna Raamatutrükikoda
 
KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee