05:22 teisipäev, 07.12.2021
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
JõgevamaaKülad
  Luua küla

Luua küla asub Jõgeva maakonnas Palamuse vallas. 2000. a. rahvaloenduse andmeil elas külas 324 inimest.

Luua küla asub samanimelise voore lael ja edelanõlval. Koha algne nimi on Pakuvere. Rahvajutu järgi olnud külal vasest värav. Sõja ajal lasknud Pakuvere elanikud oma vasest värava jõekese kääru, sest nad kartnud, et vaenlane nende värava ära riisub. Värav olla veel praegugi jõe põhjas. Jutt on ilmselt Amme jõe käärust Ehavere veski ligidal.

Kunagise Pakuvere küla asemele asutati samanimeline mõis. 1519. a. läks see Ludeni perekonna kätte, kelle järgi omandas uue nime - Ludenhoff. Sellest kujuneski ajapikku praegune - Luua.

Luua omaaegne mõisaansambel (hooned, park, parkmets, maastik) on Eestis ilusaimaid. Siinsed hooned on ehitatud 1730.-ndail aastail.
Ilusa puistu, looklevate teede, gooti alleede ja tiikidega on Luua park üks kaunimeid ja korrastatumaid mõisaparke Eestis.
Alates 1948. aastast on Luual asunud metsamajandusalane keskeriõppeasutus, kus on saanud ettevalmistuse suur osa meie vabariigi metsandustöötajaid. Külastajaile pakub suurt huvi tehnikumi õppehoones asuv väike loodusmuuseum.

Luual olles ei saa jätta käimata ka Prossa järve ääres. Pargist viib sinna läbi hämara metsa kulgev tammealle. Allee lõpus on Tammiku pere. Alates 1953. a. kuni elu lõpuni veetis siin oma suvepuhkused rahvakirjanik Johannes Semper. Tammikul on viibinud suviti muusikateadlane Aurora Semper ja nende tütar pianist Lilian Semper. 1962. a. suve hakul viibis siin mõned nädalad Aurora Semperi vend kunstnik Adamson-Erik. Viimane tuli siia sooviga lisada sama sügisel toimuvale isikunäitusele mõned maastikupildid. Neid valmis siin 15.

Kaarepere-Luua tee lähedal Luua (Prossa) järve ääres heinamaal on suur püramiidikujuline rändrahn - Kalevipoja lingukivi (ümbermõõt 25,5 m, kõrgus 2,2 m). Idakaldal olevat Kalevipoja poolt järve kinniajamiseks kogutud muldvall.


VAATAMISVRSUSED:
 
KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee