11:44 teisipäev, 24.05.2022
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
JõgevamaaKülad
  Kassinurme küla

Kassinurme küla asub Jõgeva maakonnas Jõgeva vallas. 2000. a. rahvaloenduse andmeil elas külas 155 inimest, 2009. a. oli elanikke 177.

Kalevi raudteepeatuse lähedal asuvad vahelduva reljeefiga Kassinurme mäed, mis kuuluvad mandrijää servakuhjatiste hulka. Siin on tegemist ebatavaliselt laia voorega, mille järsule edelaotsale on mandrijää taganemisel kuhjunud mõhnastik. Selle ulatus piki voort on 2,5 km, laius veidi üle poole kilomeetri. Mõhnastikku kutsutaksegi Kassinurme mägedeks.
Kassinurmega on seotud erakodselt palju Kalevipoja muistendeid.

Kassinurme mägede läänepoolses osas asub Kassinurme e. Patjala Kalevipoja säng (I aastatuhande teisest poolest pärinev linnamägi). See on loode - kagusuunaline kõrgendik, mille mõlemas otsas on ligi 5 m kõrgune vall. Selle jalutsiotsa juures on sügav ümmargune lohk - Kalevipoja silmapesukauss. Viimase lähedal on samasugune sügav, kuid ovaalne lohk - Kalevipoja vann. Varem oli nende põhjas vesigi, nüüd on mõlemad kuivaks jäänud.

Kassinurme mägedest leiame veel 8 lohuga kultusekivi ja Kalevipoja lingukivi, millel leiduvat punast triipu tuntakse lingunööri jäljena. Kalevipoeg olnud teisel pool Kuremaa järve, kui näinud hunti oma sängi peal kõndivat. Visanud kiviga, aga polevat täpselt tabanud. Sellest 100 m kaugusel asetseb nelja auguga ohvrikivi, mille "kullaotsijad" on purustanud neljaks tükiks.

Kassinurme, Patjala ja Aruküla väljadel on ümmargusi lohke, mida peetakse Kalevipoja jalajälgedeks või käeaukudeks. Neis püsib alati vesi ja neid on kasutatud linaleotuskohtadena. Kassinurme külas teatakse näidata Kalevipoja poolt tühjaks joodud järve, mis nüüd on heinamaa. Endise järve kõrval olevat näha Kalevipoja heinakaared.


VAATAMISVRSUSED:
 
KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee