12:21 neljapäev, 19.05.2022
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
JõgevamaaKülad
  Kalana küla

Kalana küla asub Jõgeva maakonnas Pajusi vallas. 2000. a. rahvaloenduse andmeil elas külas 152 elanikku. Kalanas asub Pajusi valla keskus. Teateid aastast 1514 (Kallelinde).
Küla paikneb Umbusi jõe ülemjooksul, 9 km Põltsamaast kirdes. Huviväärsused on Kabjamägi (Kabjamäe kaitseala) ja Nurga külas paiknev Kalana linnamägi ning Mõisakülas asuvad Kalana paemurrud (ka Kalana marmor).
Looduseuurijatele pakub huvi samas külas leiduv murd, kus õhukeste plaatidena on murtud peeneteralist lubjakivi, nn. Kalana marmorit. Seda raikküla lademesse kuuluvat paekivi on tema omaduste tõttu võrreldud maailmakuulsa Carrara marmoriga. Kalana marmor on poleeritav. Murd on õige vana, asutatud Meleski klaasivabriku vajadusteks juba 18. sajandil.
Läheduses on allikas, millest rahvasuu räägib, et selle veega vihtlemisel säilitavat inimene nooruse.

Kalana ja läheduses asuva Mõrtsi küla ümbruses leidub hulgaliselt arheoloogilisi ja muistenditega seotud paiku: Otissaare linnamägi Kalanast loode pool, Hiiemägi Mõrtsi külas, endine külakalmistu Oti haavikus, Rahakirstu- ehk Pelgumägi Mõrtsi raba ja Neitsimetsa serval, Lõhkisemäe ja Saba talu maadel kaks Leerimäge, kus rahvas hädaohu korral laagris ehk leeris viibinud, kivikalme Huntale heinamaal, mitu kalmet Kalanas.

Jaan Jung on ümbruskonnast üles märkinud:
Linna mägi Pajusi wallas Kalana külas Otissaare talu metsas, 86 sammu pikk ja 41 sammu lai. Rahwajutt räägib, et sinna olla üks suur linn maa alla wajunud, ja et seal sees üks suur raha keller olla, keda waimud walwawat.
---
Kalme Pajusi wallas Kalana koolimaja põllu sees, kust ka kündes surnute luid wälja on tulnud. Ka olla seal tihti Neljapäewa õhtutel waimusid nähtud, kes teekäijaid hirmutanud.
---
Kalme Pajusi Kalana koolimaja rehe ees, kuhu wanaste sõja ajal surnuid maetud ja kuhu ka üks kindral olla hauda pandud. Mõne aasta eest tagasi olla rahwa jutu peale mõned kroonu ülemad seal kaewamas käinud ja selle kindrali luud kõige ehetega ära wiinud. Kuhu, sellest ei tea rahwas kõnelda.
J. Jung. Muinasaja teadus Eestlaste maal I (II) osa. Kogunud ja väljaandnud J. Jung Jurjewis, 1898. Tln., 2000

Kalanast 1,5 km kaugusel Tani talust on pärit bibliofiil, kirjandusloolane ja koolimees Jaan Roos (1889-1965).VAATAMISVRSUSED:
 
KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee