11:56 teisipäev, 24.05.2022
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
JõgevamaaKülad
  Kaarepere küla

Kaarepere küla asub Jõgeva maakonnas Palamuse vallas Tallinna - Tartu maantee ääres. 2000. a. rahvaloenduse andmeil elas külas 388 elanikku.

Kaarepere (algupäraselt Aruküla) on esmamainitud 1582. a. (Arro) ning on oma nüüdisnime saanud temast 3 km kagus paiknenud Kaarepere mõisa järgi (nüüd Pikkjärve külas). Nüüdne nimi pärineb Scharenbergidelt, kelle mõis kuulus 17. sajandil.

Hulk aastaid oli Aruküla Kaarepere sovhoosi keskuseasula.
See on üks Vooremaa kolmest ja Eestimaa mitmekümnest Arukülast, nii et selguse mõttes kutsutakse seda endise valla järgi Kaarepere Arukülaks. Aruküla asub madalal Kassinurme voorel. Samal voorel asub ka Kassinurme küla.

Arukülale lähenedes püüab kõigepealt pilku Arukülast läänes olev väike, kuid väga ilmekas ja kõrge voor - Aruküla mägi. See on "paljas" ning seetõttu väga hästi jälgitav. Voore kõrgus jalamilt on 48 m, üle merepinna 108 m. Voore Aruküla-poolsel nõlval on üksik, mingil mõisatatuslikul viisil siia kasvama hakanud kuusetukk. Rahvas kutsub seda Kalevipoja kuusikuks.
Voori Kaarepere ümbruses nimetatakse Kalevipoja künnivagudeks; neid läbib Kaareperelt Palamusele kulgev tee.

Kaarepere kohal pälvib tähelepanu Tallinna - Tartu maantee ääres sügavas orus paiknev Pikkjärv (58,5 ha, suurim sügavus 3,7 m).
Järvest kirde pool kerkib kõrge metsaga kaetud voor, mille taha jääb Luua ehk Prossa järv (32,9 ha, suurim sügavus 4,2 m). Selle järve kalastus- ja loodusmeeleolusid on kujutanud oma loomingus Johannes Semper.

Kaugemal lõuna pool maantee käärus on väike soostunud Ilmjärv.
Muistendi järgi olevat Ilmjärv nii sügav, et Kalevipoeg polevat sellest läbi saanud. Ilmjärvest tagasi tulnud, raputanud ta oma pasteldest muda välja, millest tekkinud järve kaldale metsane Koltsi mägi.
Teise muistendi järgi Ilmjärve kohal enne järve ei olnud. See asunud Põltsamaalt seitse versta Kanavere talu väravas.


VAATAMISVRSUSED:
 
KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee