07:27 laupäev, 02.07.2022
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
JõgevamaaKülad
  Voore küla

Voore küla asub Jõgeva maakonnas Saare vallas. 2000. a. rahvaloenduse andmeil elas külas 370 inimest.

Saare valla suurim küla Voore asub Reola voorel. Küla moodustati 1977. a. Roela asundusest, Vassavere küla põhiosast ning Linnamäe ja Mägivälja külast. Uus küla nimetati Vooreks, et mitte segamini ajada Virumaal asuva Roelaga. Linnamäe küla on nimetatud Kullavere (kohapeal kutsutakse ka Veriojaks) jõe orgu ulatuval neemikul asuva Roela linnamäe järgi. Linnamäge peetakse Kalevipoja sängiks.
Roela mõis kuulus algul Brackelitele, seejärel läks Wrangellide omandusse, mõisa viimased omanikud - 1725 kuni võõrandamiseni 1919 olid Liphartid. 19. sajandi keskpaigas ehitatud esinduslik peahoone põles 31. VII 1941 peetud Roela lahingu ajal maha. 1970. aastatel varemed lammutati, säilinud on osa tornist. Teisel püool järve paiknenud mõisa kõrvalhooned on ümber ehitatud, mõisa südamesse on püstitatud hulk uusehitisi. Säilinud on 18. sajandi lõpul ja 19. sajandi algul rajatud mõisapark ja puiesteed. Pargis on Voore laululava.
Voore põhikooli ajalugu ulatub 1774. aastasse, 1895. a. ühendati Kallivere ja Vassevere külakool ja varsti ehitati Leedimäe nõlvale uus koolimaja, 1924-79 kandiski kool Leedimäe nime. Aastast 1970 on kooli käsutuses endine vallamaja. Voorel on ka lasteaed ja õpilaskodu.
Leedimäel asub Voore puhkekeskus. Voore külalistemaja peamaja on renoveeritud endine Leedimäe koolimaja.

Jõgevamaa. Kuninglik väärikus, Kalevipoja jõud. Autoriõigus: Jõgeva Maavalitsus, 2009 Tallinna Raamatutrükikoda.

Toljase mäed kõrguvad Kääpa ja Kullavere jõe vahel. Tekkelt on need mandrijää servakuhjatised. Mitmesuguse kujuga kuplid ja kühmud (kõrgus kuni 92 m) vahelduvad orgudega, mille põhjas tavaliselt on soostuv järveke. Siit avaneb suurepärane vaade kuni Peipsini. Ümbruses on rohkesti rändrahne.

Roela parki (pindala 2 ha) piirab idast tee, lõunaosast suundub kagusse tammeallee. Põhjast ja läänest parki piirava oja taga laiuvad heinamaa ja mets. Pargis on vana mõisahoone varemed.
Roela mõisa kohta on teateid 16. sajandi keskpaigast. 1906. a. jaanuaris said Roelas ihunuhtlust vastuhakanud Kuremaa, Roela ja Kudina talupojad.

Roela linnamägi - Kalevipoja säng - asub Saare - Torma maantee lähedal. Linnamägi on pärit käesoleva aastatuhande algusest. Rahvasuu räägib, et Linnamäe metsas vajunud maa alla linn - Kukelinn.

Voorelt on pärit kirjanik ja lavastaja Mati Unt ja näitleja Leonhard Merzin.


VAATAMISVRSUSED:
 
KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee