04:38 teisipäev, 07.12.2021
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
JõgevamaaKülad
  Tormi küla

Tormi küla asub Jõgeva maakonnas Tabivere vallas. 2000. a. rahvaloenduse andmeil elas külas 22 inimest.

Tormi nimi tuleneb samanimeliselt endiselt suurtalult, mis asub Tormi mäe Saadjärve-poolsel otsal. Kirjanduses ja rahvasuus ettetulev Tormi mõis ongi seesama majapidamine.

Pikast ja lohisevast Tabivere voorest järgmine on imeilus Mäemõisa voor ehk Tormi mägi. See on väga hästi välja kujunenud komeetvoor: tal on kõrge (30 m) ja järsunõlvaline loodeosa ning aeglaselt kitsenev ja madalduv kaguosa. Läbi voore kaguosa on kaevatud Tartu-Jõgeva maantee üks õgvendatud lõike. Vana tee kulges sellest lääne pool, ronides vaevaliselt üle kõrge vooreselja.

Voore kõrget keskosa katab Tormi mets. See paistab kaugele ning selle järgi leiame Tormi mäe kergesti üles.
Tormi mets on Vooremaale iseloomulik salumetsasalu. Siia tulles satume omapärasele loodusnähtusele: metsa all on ebatavaliselt palju kõrgeid seipelgapesakuhilaid, kokku ligi poolsada. See on metskuklase koloonia. Perede tegevus on omavahel kooskõlas ja üksteisest sõltuvuses. Pesad on radadega ühendatud ning nad jagavad omavahel sõbralikult toitu. Metskuklane on looduskaitse all.

Tormi taga voorelael seistes on meie ees Õvanurme soo. Piki sood kulgeb madaluke kühmuline seljak, millel asusid Tormi popsikohad. Neist kõige loodepoolsem oli näitleja Mari Möldre (1890-1974) sünnikoht  ja lapsepõlvekodu. Mälestusteraamatu "Eesriie avaneb" (1963) alguspeatükid ongi pühendatud meenutustele Tormi ümbruses. Mari Mödre lapsepõlvekodu on hävinud.

Tormi metsast kartnud inimesed mööda minna, sest kõik teekäijad röövitud paljaks. Röövlid pesitsenud keset mädasood võõrale ligipääsmatul soosaarel. Muide, Õvanurme soos on tõepoolest soosaar, mida kutsutakse Röövlimäeks ja kus oleks nagu koobaste asemeid näha.
Räägitakse ka, et Tormi mäel paksus metsas olnud sügav auk, kus kääbused elanud, usinati tööd teinud ning püüdnud kõiki ligisattunuid auku vedada.
Tormi metsa taga, voore kõrgel loodeotsal seisis vanasti väike Mäemõis. Praegu on siin kaks uuemat majapidamist, Mäe ja Rehe.


VAATAMISVRSUSED:
 
KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee