04:16 teisipäev, 07.12.2021
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
JõgevamaaKülad
  Sääritsa küla

Sääritsa on Kallaste-Mustvee maanteega piirnev Peipsiäärne tänavküla. Küla on esimest korda kirjalikult mainitud 1638. a. Küla alal Peipsi kaldal on tähistatud II aastatuhande esimese poole asulakoht ja 11.-13. sajandi matmispaik.
17. sajandil ja 18. sajandi esimesel poolel oli Sääritsa väike kaluriküla. Esimene talu müüdi päriseks 1872. a.
18. sajandil ehitati randa maantee, mis aga suurvee ja rüsijää tõttu lagunes. 1910-19 ehitati järvest kaugemale uus tee.
Haridust said Sääritsa lapsed Raatvere külakoolis, mille asukohale pani 2001. a. asutatud Sääritsa küla seltsing Särapi mälestuskivi. Külas hoitakse au sees pärimuskultuuri ja vanu kombeid, kodudes kõneldakse Kodavere murrakut. Mitmel korral külastas Sääritsa küla Soome keeleteadlane Lauri Kettunen. 1909-11 peatus ta pikemat aega kohaliku rahvalauliku Anna Kurss-Lindvere isamajas, maja asukoht on tähistatud.

Varem korraldati ühisüritusi endise piirivalvekordoni, praeguse turimitalu Aarde Villa õuel, kus on ka mälestuskivi pühendusega Kodavere murrakule. Tänaseks on õu kitsaks jäänud ja talgute korras rajati Peipsi kaldale eramaale võrkpalliplats, ehitati grillikoda ja kiik.

Allikas: Jõgevamaa. Kuninglik väärikus, Kalevipoja jõud. Autoriõigus: Jõgeva Maavalitsus. Tallinna Raamatutrükikoda, 2009
 
KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee