05:05 teisipäev, 07.12.2021
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
JõgevamaaKülad
  Rääbise küla

Rääbise küla asub Jõgeva maakonnas Torma vallas. 2000. a. rahvaloenduse andmeil elas külas 130 elanikku.

Üks Vooremaa põhjaosa hiidvoortest - Sadala-Rääbise voor on omapärane keskotsast lai ja otstest tugevasti kitsenev voor. Voorejalamit palistab peaaegu katkematu küladering: voore põhjatipul on Sadala, läänejalamile jäävad Kodismaa, Kantküla, Iravere, Sätsuvere, idajalamile Ookatku, Koimula ja Tõikvere külad. Voore lõunaotsal on Rääbise. Selle juurest kulgeb lõunasse pikk kitsas voorejätk. Koos sellega on voore pikkus 12 km, ilma selleta 10 km. Voore suurim laius on 3 km.

Rääbise asub mitmete teede sõlmpunktis. Torma-Kivivere teelt kirdesse viib tee Sätsuverre. Samast suundub teine tee itta, voorenõlvalt alla ning viib Tõikvere oja äärsetele Peraniidu heinamaadele. Seda teed kutsutakse Sihiteeks. Selle tee saamislugu oli järgmine:
Kui Katariina II 1764. a. suvel Liivi- ja Eestimaal ringsõidul oli, soovinud Rääbise mõisnik v. Bock, et keisrinna külastaks ka tema mõisat. Kuna aga tolleaegselt Peterburi maanteelt ei olnud otseteed Rääbisele, laskis Bock selle ehitada. Läbi Rääbise metsa ja üle Peraniidu heinamaade aeti 6 km pikkune noolsirge siht Torma jaama peale. Kuid keisrinna peatus siiski Saarel ning sõitis vastrajatud Sihiteest sissepööramata mööda. Otseteeks Torma jaama ja Rääbise vahel oli Sihitee veel paarkümmend aastat tagasigi.

Mõra jõe ääres, Jõgeva - Mustvee maanteest 500 m kaugusel on ohvrikivi (ümbermõõt 10 m, kõrgus 2 m). Pärimuse järgi käinud ümbruskonna inimesed selle juures ohverdamas.

Rääbise mõisas on sündinud keeleteadlane akadeemik Paul Ariste. Tema isa Aleksander Berg oli Rääbise mõisa sepp. Isa sepikoda Kivijärvele viiva tee ääres on praegugi alles. 
KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee