15:18 kolmapäev, 01.12.2021
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
JõgevamaaKülad
  Raja küla

Raja küla asub Jõgeva maakonnas Kasepää vallas. 2000. a. rahvaloenduse andmeil elas külas 487 elanikku.

Tüüpiline vene tänavküla, mis kulgeb umbes 8 km pikkuselt katkematuna Peipsi läänekaldal Mustveest lõunas. Aleviku koosseisu kuuluvad kolm vene küla: Raja, Kükita, Tiheda, mille asutasid 18. sajandil ja 19. sajandi esimesel poolel Loode-Venest tulnud käsitöölised ja talupojad. Elanikkonna põhilisteks elatusaladeks olid kalastus, köögiviljakasvatus, ehitustöö sisemaal.

Viilkatusega puit- ja kivielamud asuvad kahel pool piki järve kallast kulgevat teed ots- või külgfassaadiga tänava poole. Elamu tagakülge piiravad lahtise või kaetud õuega majandushooned (ait, laut, varjualune). Enam on levinud kaetud õu, mis liitub elamuga risti- või pikipidiselt, katus on elamuga ühes või veidi madalamas tasapinnas. Varasemate puitelamute juures kasutati ehiselemente (lõikelised räästa-, viilu- ja aknakarniisid).
Käesoleva sajandi algul ehitati Raja külla esinduslikke telliskivihooneid (kauplus, elamu, koolimaja). Nüüdisajal on ehitatud palju elamuid juurde, enamasti uue ja vana Mustvee - Kallaste maantee vahele.

Külas on õigeusu kivikirik, Kükital surnuaed kabeliga. Nüüdisajal on ehitatud palju elamuid juurde, enamasti uue ja vana Mustvee - Kallaste maantee vahele.
Vanausuliste kirik Raja külas on üks väheseid puust maakirikuid Eestis, mis on ehitatud historitsistlik-eklektilises laadis 19. sajandi teisel poolel.

M. Ernesaks. Eesti arhitektuur. Üldkoostaja V. Raam. Tln., 1987.


VAATAMISVRSUSED:
 
KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee