04:46 teisipäev, 07.12.2021
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
JõgevamaaKülad
  Raatvere küla

Raatvere küla asub Jõgeva maakonnas Pala vallas. 2000. a. rahvaloenduse andmeil elab külas 30 elanikku.

Raatvere ja Piibumäe küla asuvad Kallaste-Mustvee maantee ääres. Raatvere küla on esimest korda mainitud 1627. a. (Rauttfehr).
Kodavere-Omedu teest 70-80 m lääne pool, Raatvere küla tuumikust lõuna pool on liivakal põlluseljakul muistne rauasulatuskoht ja maa-alune kalmistu. Paik on tähistatud stendiga, millel on kiri: "Arheoloogiamälestis. Raatvere muistne kalmistu "Kalmemägi" ja rauasulatuskoht, 10.-13. sajand". Seal Ain Lavi juhtimisel tehtud arheoloogilistel kaevamistel leiti kahe rauasulatusahju põhi ja rohkesti räbu. Peipsi muistset rannavalliala kasutati 10. sajandil rauasulatuskohana. samal sajandil võeti ala kasutusele Raatvere küla kalmistuna. Hauapanustena on leitud relvi, töö- ja tarbeesemeid ning piduliku rõivastuse juurde kuuluvaid kaela- ja käevõrusid ja sõlgi. Eestis esimest korda avastati sealsetel väljakaevamistel kaks 11. sajandist pärit sepahauda, kus muude panuste kõrval olid ka haamrid, toorrauapihid ja - unikaalne leid - kokkuneeditud raudlehtedest suur pada. Sepa matustest on arheoloogiamuuseumis eraldi väljapanek.

2002. a. moodustati Raatvere küla seltsing, millesse kuulub ka Piibumäe ja endise Tossumetsa küla inimesi. Samal aastal peeti esimene külapäev ja Veskimetsa talu aidas avati talumuuseum, kus on muu kõrval eksponeeritud ka kohapealt leitud tuhandeaastane pronksist käevõru. Seltsingud tegutsevad ühiselt: heakorrastatakse Raatvere ja Piibumäe küla, sisustatakse laste koolivaheaega ja lavastatakse kohalike Kodavere murrakus rahvajuttude-pajatuste ainetel näitemänge. Tuntust kogub asjaarmastajatest pillimeeste kokkutulek.
1809-1927 oli Raatveres kool, selle asukohta tähistab mälestuskivi.

Allikas: Jõgevamaa. Kuninglik väärikus, Kalevipoja jõud. Autoriõigus: Jõgeva Maavalitsus. Tallinna Raamatutrükikoda, 2009


VAATAMISVRSUSED:
 
KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee