05:35 teisipäev, 07.12.2021
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
JõgevamaaKülad
  Pala küla

Pala küla asub Jõgeva maakonnas Pala vallas. 2000. a. rahvaloenduse andmeil elas külas 248 elanikku.

Pala küla on valla keskus. Esimest korda on küla mainitud 1582. a. (Palowas, Palausmal), hiljem jagunes ta Suur- ja Väike-Palaks. 1701 .a. eraldus Jõe (Jaegal) mõisast Pala mõis (Palla). Mõisast on säilinud mõni maakivist hoone ja osa pargist.

Pala külas asuvad valla ainus kool - Anna Haava nimeline Pala Kool - ja lasteaed. pala 6-klassiline algkool alustas tööd 1920. a., kui ühendati mitu piirkonna kooli: 1766. a. avatud Pala ja 1810. a. avatud Moko külakool ning 1822. a. tööd alustanud Emilie Markoffi tütarlaste erakool. 1928. a. avati pidulikult uus koolihoone. Praegu on Pala koolil kasutada ka vana kahekorruselise puumaja kõrval asuv suur juurdeehitis, kus on tänapäevane võimla ja söökla. Koolimaja ümbrus on kaunilt haljastatud. 2003. a. nimetati Pala kool Eestimaa kauneimaks kooliks.

Kultuurimaja tegutseb Palal kahes kohas: Pala kultuurimajas ja Ranna rahvamajas. Pala kultuurimaja valmis 1968. a., seal töötavad huviringid ja raamatukogu.

Lühendatult raamatust "Jõgevamaa. Kuninglik väärikus, Kalevipoja jõud". Autoriõigus: Jõgeva Maavalitsus. Tallinna Raamatutrükikoda, 2009

Pala on rohke põllumaaga viljakas ala Peipsi lähikonnas. Looduslikest vaatamisväärsustest pälvivad tähelepanu Pala org ning Pala asunduse park. Huvitav on ka Tuha veski ümbrus, kus kerkivad kõrged metsaga kaetud Mareta ja Tuha mäed.

Palalt 4 km Halliku pool, Haavakivi veskikohal sündis 1864. a. luuletaja Anna Haava (Haavakivi). Kirjaniku sünnimaja ei ole säilinud. Kruusamäel on keeleteadlase Villem Ernitsa sünnikodu.
 
KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee