14:29 kolmapäev, 01.12.2021
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
JõgevamaaKülad
  Nõva küla

Nõva küla asub Haavakivi jõe ülemjooksul. Esimest korda on küla mainitud 1585 (Nowal). Nõva künnisel ja seda ümbritsevail kõrgendikel asuvatele Jõe mõisa maadele rajatud Nõva, Vea, Kogri ja Mäkaste küla, mis ajalooliselt moodustasid suurema osa Jõe vallast (iseseisev Jõe vald ühendati 1893. a. Pala vallaga), on paikkonnana praegugi tuntud Jõevalla nime all.

Jõevallas sündinutest ja kasvanutest on tuntuim keeleteadlane ja slavist Villem Ernits (1891-1982). Tema elu ja tegevus on mitmepalgeline. Filoloogiaõppejõu töö kõrvalt tegutses ta agaralt karskus- ja hõimuliikumises. Tema kohta on öeldud, et ta on Eesti ainus "elukutseline" karsklane. Ta oli ka tuntud polüglott ning õpilaste organiseerija ja ajakirjanduse alal tegutseja.

Jõevalla kodukandipäevadele pani aluse Nõvalt pärit, kuid Põltsamaal õpetajaametit pidanud Valter Vunk (1932-2003). Tema eestvedamisel on valminud ka raamat "Jõe, meie koduvald" 1985. aastal. Esimese kokkutuleku ajal, kui möödus 220 aastat hariduselu algusest Nõval, pandi Villem Ernitsa kodutalu õuele mälestuskivi. Järgmiste kodukandipäevade ajal pandi endise koolimaja ette kivi Nõvalt pärit okupatsiooniohvrite mälestuseks ning püstitati mälestuskivi kohta, kus asus esimene koolimaja (Iru põllul).

Aastast 2003 tegutseb Nõval Jõevalla Külade Selts, kelle eestvedamisel on korrastatud külakeskust ning jätkatud kodukandipäevade korraldamise tava. Samal aastal toimunud V kodukandipäevadel mälestati nendele alusepanijat Valter Vunki. Endise koolimaja ette istutati tema mälestuseks pihlakas.
/---/.
Jõgevamaa. Kuninglik väärikus, Kalevipoja jõud. Autoriõigus: Jõgeva Maavalitsus, 2009 Tallinna Raamatutrükikoda
 
KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee