04:22 laupäev, 20.04.2019
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
Ida-VirumaaKülad
  Peressaare küla

Peressaare küla asub Ida-Virumaal Tudulinna vallas. 2000. a. rahvaloenduse andmeil elas külas 10 elanikku.

Peressaare küla kohta liigub rahva hulgas pärimus, et esimesed siinsed asukad olnud kolm väejooksikust venda Põhjasõja ajast. Üks olnud Küüska, teine Kopliku talu rajaja, kolmas vend asutanud oma elamise Paasvere metsa.

Ka hilisemal ajal hoidusid mitmed pikast sõjaväekohustusest kõrvale ja pagesid Alutaguse metsadesse. Neid väejooksikuid või hulkujaid teati veel 20. sajandi algul siinkandis hüüdnimepidi: Kiki, Kuusvarvast, Koilu, Mats, Proosakas, Tömp. Põgenike alalised elukohad olid metsatihnikuis, kust neid ainult juhtumisi leida võis.

Mõisate ajal elanud Peressaares vanamees, keda Hundikuningaks kutsutud. Mõis maksnud talle 3 rubla hundipoja ja 5 rubla vana hundi pealt. Kord toonud mees Rasivere alt hundipojad ära. Hunt tulnud paarkümmend sammu tagapool, istunud maha ja haukunud. Hundikuningas teda aga ei lasknud, sest tahtis järgmisel aastal jälle poegi. Mõisahärraga olnud kokku lepitud, et kui saab 300 hunti ära hävitatud, saab vabaks. Saanudki, aga püüdnud hunte ikka edasi.

Pärast Sonda-Mustvee raudtee valmimist hakati rajama Peressaare uudismaa-asundust. Aadumäe ja Peressaare raudteepeatuste lähedusse rajati sadakond 12-20 ha suurust talu. Riigi poolt anti igale talule kuni 2 ha suurune põllutükk ning ehitati kahetoaline elumaja koos lauda ja viljakuuriga. Tänapäevaks on enamik talukohti tühjaks jäänud ja hooned hävinud.

Peressaare asundust on meeleolukalt kirjeldanud Jüri Parijõgi oma matkaraamatus "Alutaguse metsades" (Tartu, 1937).
 
KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee