08:00 neljapäev, 25.04.2019
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
Ida-VirumaaKülad
  Kurtna küla

Kurtna küla asub Ida-Virumaal Illuka vallas. 2000. a. rahvaloenduse andmeil elas külas 206 inimest.

Kirjalikes allikais on Kurtna küla esimest korda nimetatud 1241. a. 7 adramaa suurusena. 1480. a. rajati siia Kurtna ordumõis, mille alla kuulusid Kurtna, Edivere, Raudi, Visiska, Kõnnu, Lähtepea, Puujala, Sootaguse ja Raasiku küla.

Mõisahoonetest on säilinud kaks elumaja - vanem valge hoone ja uuem telliskiviehitis. Hooneid ümbritseb avar park tiigi ja vahtraalleega.

Ida-Viru maakonnas, Iisaku-Illuka oosistiku põhjaosas asuvas Illuka mõhnastikus paikneb Eesti kõige järvederikkam ala - Kurtna järvestik, kus ligikaudu 30 ruutkilomeetri suurusel alal leidub ligikaudu 40 järve ja järvekest pindalaga 0,2 kuni 136 ha. Kurtna järvestik on kogu maailmas üks kõige ainulaadsemaid termokarstilise päritoluga järvede alasid. Enamik Kurtna järvedest asub mõhnastiku idaserval, osa ka lääneserval, kõige huvitavamad ja väärtuslikumad aga mõhnastiku keskosas. Keskosas asuvaid järvi ümbritsevad liivase koostisega künkad, servaaladel asuvaid aga piiravad ühtesid idast, teisi läänest soostunud alad. Illuka mõhnastikku katab nn. Kurtna nõmm, kus valdavateks puuliikideks on mänd ja kask, servaaladel aga leidub raba, sood ja lodumetsi. Põlluharimisest on see ala peaaegu mõjustamata, rohkem on mõju avaldanud Kurtna nõmme suur põlemine 1941. a. kevadel ja järgnevad sõja-aastad, mil siin asus rinne.
1987. a. loodi siinse loodusmaastiku kaitseks Kurtna maastikukaitseala üldpindalaga 2541 ha.

Kurtna nõmm ja järvistu sobivad ideaalselt lühipuhkuseks. Siin võib suvel päevitada ja supelda, käia seenel ja marjul. Kõige külastavamad puhkekoht on Nõmme ja Räätsma järve vahel, kuid head supluskohad on ka Konsu-, Rääk- ja Liivjärves.


VAATAMISVRSUSED:
 
KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee