12:49 pühapäev, 26.09.2021
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
Ida-VirumaaKülad
  Kiikla küla

Kiikla küla asub Ida-Virumaal Mäetaguse vallas. 2000. a. rahvaloenduse amdeil elas külas 255 elanikku.

Kiikla küla oli "Taani hindamisraamatu" andmeil 13. sajandi algul 5 adramaa suurune. Tõenäoliselt 17. sajandil küla mõisastati.

1780. a. rajas Kiikla mõisa omanik Tallinna asehaldurkonna nõunik Friedrich v. Rosen oma mõisasse väikese koduteatri. Kiiklas oli sagedaseks külaliseks sel ajal noor näitekirjanik August von Kotzebue, kes siin tutvus oma tulevase naisega Kauksi mõisast. Kiiklas sündis ka nende poeg Moritz v. Kotzebue (1789-1861), tulevane kindralleitnant, A. J. v. Krusensterni juhitavast Vene esimesest maailmasõidust osavõtja. Kiiklas kirjutas A. v. Kotzebue kaks näidendit, siinses koduteatris esietendus ka tema näidend "Eremiit".

Pärast Leipzigi ülikooli lõpetamist ja 5-aastast õpetajatööd Kalvis asus Kiikla mõisas koduõpetaja ametisse Friedrich Gustav Arvelius.
Siin kirjutas ta oma tähtsamad eestikeelsed teosed "Üks Kaunis Jutto- ja Õppetuse-Ramat" ja "Ramma Josepi Hädda - ja Abbi-Ramat". Viimane anti välja Tallinnas asjaarmastajate teatri  (mida juhtisid F. v. Rosen ja   A. v. Kotzebue) kulul. Tolle aja kohta väga suur tiraaz (10 000 eksemplari) jaotati talurahva hulgas lihtsalt tasuta laiali. Raamatu I osa sisaldas 80 lugemispala talurahva elu-olust, tervishoiust, loodusteaduse ja geograafia vallast ja oli mõeldud peaasjalikult noortele. Raamatu II osa kirjutas Arvelius Pestalozzi ideede mõjul juba täiskasvanutele.

F. v. Roseni pojapoeg Friedrich von Rosen õppis Tartu ülikoolis majandusteadust ja mineroloogiat ning kaitses mineroloogia vallas ka doktoriväitekirja. Aastail 1868 -99 töötas ta Kaasani ülikoolis.
 
KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee