05:52 laupäev, 30.05.2020
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
Ida-VirumaaKülad
  Jabara küla

Jabara (varem Jäbara) küla asub Ida-Virumaal Lüganuse vallas Tallinna-Peterburi tee ja mere vahel, Purtsest idas. 2010. a. on külas elanikke 51.

Rannas on tuletorn.


Jabara ja temaga 1977. a. liidetud Sope küla kohta on teateid aastast 1492 (Rappyarue myt der molen). Hiljem oli Püssi karjamõis (Jabbaro).

See on üks arheoloogiliselt paremini läbi uuritud külasid Kirde-Eestis. Väikesel moreenseljakul asub siin 300 m pikkuselt rida kivikirst- ja tarandkalmeid. Siit on leitud hulgaliselt arheoloogilist materjali.

Sope maa-alune kalmistu tekkis u. 2000. a. e.m.a. Ühe siit leitud luustiku järgi rekonstrueeris vene arheoloog, antropoloog ja skulptor Mihhail Gerassimov 1950. a. Sope naise skulptuurportree.

Jabaraga liidetud naaberküla Sope kohta liigub rahva seas hulk pärimusi. Nimelt räägitakse, et Sope Hiiemäel kasvanud vanasti ringikujuliselt 13 puud. Seda kohta nimetatud vanemate paigaks, sest nõupidamiste ajal istunud iga puu all üks vanem. Mäel kasvanud ka ohvripärn. Siinsel terviseallikal käidud tervist parandamas ja truudust vandumas. Lähedane Annemäe küngas saanud nime Anne-nimelise nõia järgi, kes Sope metsast kõik ussid minema peletanud.

Veel möödunud sajandil oli siinsete randade kaluritel omapärane viis kalaparvi noota saada. Kõrgelt kaldalt võis mõningate tunnuste järgi ära määrata kalaparve asukoha rannalähedases meres. Vilunud vaatleja, keda kallaspapiks kutsuti, andis kätega signaliseerides märku, kuhupoole nooda tiiba viia ja kus merre lasta. Üks kuulsamaid kallaspappe oli Mihkel Sope Sope külast Sope talust. Mõisa ees polevat tal muid kohustusi olnudki.VAATAMISVRSUSED:
 
KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee