22:22 kolmapäev, 29.06.2022
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
HarjumaaVallad
  Harku vald

Harku vald asub Harjumaa lääneosas Tallinna lähistel; 159,77 ruutkilomeetrit, 6652 elanikku (2003). Keskus Tabasalus.
Hõlmab peamiselt Harju lavamaa loodeosa, rannikul (u. 22 km rannajoont) ulatub klint kohati (Türisalu ja Rannamõisa panga jalamil, mitmel pool Suurupi poolsaarel) mereni, rannikumadaliku osana liigestavad lavamaa serva Vääna jõe org ning Tiskre ja Harku klindi jalamil Harku tasandik. Vallas on Rannamõisa maastikukaitseala, Türisalu maastikukaitseala, Vääna maastikukaitseala ja Vääna-Viti kaitseala. Valda läbib Tallinna-Paldiski maantee, Türisalu, Viti-Vääna-Jõesuu, Muraste-Suurupi ja Ilmandu-Rannamõisa piirkonnas hõlmavad ulatusliku ala aiandus- ja suvilaasumid.
Suurimad tööandjad on kaubandus- ja tööstusettevõtted, mis paiknevad peamiselt Harku-Harkujärve, Tabasalu-Laabi ja Tutermaa piirkonnas. Riigimetsamaad haldab Keila metskond.
Tegutsevad Muraste Piirivalvekool, Tabasalu Ühisgümnaasium, kaks lasteaed-algkooli (Harkujärvel ja Väänas), muusikakool (Tabasalus), Harkujärve kultuurikeskus ning kolm raamatukogu (Harkus, Tabasalus ja Väänas). Harku vallas on kaks pühakoda - EELK Rannamõisa kirik ja Eesti Karismaatilise Episkopaalkiriku Harkujärve Püha Esimärter Stefanose kirik - ning Korvi ja Ranna kalmistu.
Harku vald kuunes mitme mõisa (Haabersti, Harku, Hüüru, Vääna jt.) maadest 19. sajandi teisel poolel. Rajoonide moodustamisel (1950) vald kaotati, 1954 ühendati Harku külanõukoguga (moodust. 1954) Muraste ja Vääna külanõukogu; omavalitsusliku valla staatuse sai Harku külanõukogu 20. XI 1991.
Harku vallast on nüüdse Tallinna piiresse arvatud Peetri aedlinn (1923). 1958-75 loovutati Tallinnale ligikaudse Haabersti linnaosa territoorium ning Mustamäe lääneossa jäänud endine Kadaka küla maa.
Eesti Entsüklopeedia XII. Eesti Entsüklopeediakirjastus Tln., 2003
 
KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee