22:17 kolmapäev, 29.06.2022
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
HarjumaaVallad
  Anija vald

Anija avald asub Harjumaa idaosas; 520,94 ruutkilomeetrit, 6345 elanikku (2003). Keskus Kehra linnas.
Valla kesk- ja idaosa kuuluvad Kõrvemaasse, lääneosa jääb Harju lavamaale. Anija vald on Jägala jõgikonnas, mille jõgedest saavad vett Soodla, Raudoja, Aavoja ja Kaunissaare veehoidla. Kõrvemaal Pillapalu küla tagamail Koitjärve rabas on Kivijärv, Koitjärv, Pedaslaugas, Pikkjärv ja mitu laugastikku, Aegviidu lähedal maaliline Ännijärv. Kõrvemaal on mitu mandrijää servamoodustist (Kulli, Pikapõllu ja Vargamäe oos, Apuparra, Lõuniku ja Änni lava), pinnamood vaheldub ka Vetla ja Voose ümbruses (Taganurga mõhnastik, Voose-Matsimäe ja Voose-Paunküla oosi põhjaosa). Anija valla piiridesse jäävad Anija looduskaitseala ja Niinsoni looduskaitseala ning osa Kõrvemaa ja Põhja-Kõrvemaa maastikukaitsealast. Riigimetsamaad majandavad Aegviidu, Anija (Jägala Tammikul) Ja Paunküla metskond.
Valda läbib Tallinna-Tapa raudtee. Autoliikluses on olulised Jägala Käravete ehk Piibe, Kose-Jägala ja Perila-Jäneda maantee.
Majandus- ja kultuurielu keskus on 2002 vallasisese linna staatuse saanud Kehra. Ka Alaveres on põhikool, rahvamaja ja raamatukogu.

Rajoonide moodustamisel 1950 arvati endine Anija vald (Anija, Kehra ja Pikva kn) Kose rajooni (püsis 1959. aastani). Anija külanõukogu piire muudeti 1954, 1963 ja 1976, omavalitsusliku valla staatuse sai 16. I 1992.
2002. a. liitus Anija vallaga Kehra linn.

Eesti Entsüklopeedia XII. Eesti Entsüklopeediakirjastus. Tln.,2003
 
KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee