18:29 esmaspäev, 03.08.2020
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
HiiumaaKülad
  Tahkuna küla

Tahkuna küla asub Hiiu maakonnas Kõrgessaare vallas. 2000. a. rahvaloenduse andmeil elas külas 2 inimest.

Tahkuna poolsaare samanimelise neeme tippu on ehitatud 42,6 m kõrgune malmist tuletorn. See valmistati 1874. a. Pariisis ja paigaldati siia järgmisel aastal. Majaka tuli paistab 18 meremiili kaugusele. Tuletorni ülemiselt astmelt avaneb suurepärane vaade Tahkuna metsadele ja kogu siinpoolsele rannikule ning kaugele merele.

Tahkuna tuletorni lähedal ida suunas asub Tahkuna hiidrahn, mis on võetud vabaiikliku kaitse alla (mõõtmed 5,5 x 4 x 4 m, ümbermõõt 19 m).

Tahkuna külas toimusid II maailmasõja ajal rasked lahingud. Külas tuletorni lähedal on kohaliku kiviraiduri Vitali Navoznõhhi loodud monument meenutamaks balti mereväelasi, kes langesid siinsetes lahingutes Tahkuna merekindluse pärast.

Tahkunal olles tasuks külastada ka Lehtmat.
Lehtma-Tahkuna tee üheks eripäraseks mälestusmärgiks on saanud väikene liivaküngas - Ristimägi.
Ammusest ajast on levinud tava, mille kohaselt igaüks, kes sellest künkast esmakordselt möödub, paneb sinna kohapealsest materjalist risti. Hulk saarele sõitnud turiste on kaasa toonud varem valmistatud risti, vahel isegi metallist. Seepärast on ristide suurus ja materjal erinev. Suuremad neist on tehtud isegi tükeldatud elektripostidest, väiksemad paarist rohukõrrest. Ühed ristid kõdunevad ja kaovad, samal ajal sünnib juurde üha uusi ja uusi.

Ristimägi on seotud mitme legendiga.
Levinum neist on kirja pandud ristide vahele paigutatud tahvlile: kaks pidutujus pulmarongi kohtusid siin kitsal teel ja kummagi edev au ei lubanud teisele teed anda. Pidujookidest julgust saanud mehed lahendasid vaidluse relvadega, mille tagajärjel hukkus lisaks teistele ühest pulmarongist peig ja teisest pruut. Ellujäänud pruut ja peig abiellusid omavahel ja nende mälestuseks tulevatki panna rist. Eriti tähtis olevat risti panemine neile, kes loodavad jõuda õnnelikult abielusadamasse.
Teise versiooni järgi oli üks pulmarong eestlaste, teine rootslaste oma.
Ajaloolisele tõele pretendeerib lugu, mis räägib, et risti panid rootslased, kui nad 18. sajandi viimasel veerandil küüditati oma kihelkonnast Venemaale.

 
KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee