19:27 neljapäev, 28.05.2020
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
HiiumaaKülad
  Lehtma küla

Lehtma küla asub Hiiu maakonnas Kõrgessaare vallas. 2000. a. rahvaloenduse andmeil elas külas 2 inimest.

Lehtma sadam jääb Tahkuna poolsaare kirdepoolsesse tippu. Enne sadamasse jõudmist tasub otsida sobiv peatuskoht ja teha väike jalutuskäik Tahkuna poolsaare idakaldale, mis on suurelt teelt vaevalt mõnesaja meetri kaugusel. Siit avaneb suurepärane vaade üle lahe Kärdlale ja kauguses valendavale Hiiessaare majakale.
Meeldiva liivase rannaga rannavesi pakub meeldiva supluse, puhas “laulva liivaga” rand meeldiva puhkuse. Laulvaks nimetatakse siinset rannaliiva hoogsal astumisel tekkiva rudiseva heli tõttu. Ka teine eriline heli - omapäraselt loksuv laine - tasub siin meelde jätmist.

Lehtma sadama tähtsus on aegade jooksul üle elanud nii tõuse kui mõõne. 1970. aastate alguses asus “Hiiu Kalur” siia looma oma ookeanilaevastiku baasi.

Teel Lehtmast Tahkunasse on üheks eripäraseks mälestusmärgiks on saanud väikene liivaküngas - Ristimägi. Ammusest ajast on levinud tava, mille kohaselt igaüks, kes sellest künkast esmakordselt möödub, paneb sinna kohapealsest materjalist risti. Hulk saarele sõitnud turiste on kaasa toonud varem valmistatud risti, vahel isegi metallist. Seepärast on ristide suurus ja materjal erinev. Suuremad neist on tehtud isegi tükeldatud elektripostidest, väiksemad paarist rohukõrrest. Ühed ristid kõdunevad ja kaovad, samal ajal sünnib üha uusi ja uusi.

Ristimägi on seotud mitme legendiga. Levinum neist on kirja pandud ristide vahele paigutatud tahvlile: kaks pidutujus pulmarongi kohtusid siin kitsal teel ja kummagi edev au ei lubanud teisele teed anda. Pidujookidest julgust saanud mehed lahendasid vaidluse relvadega, mille tagajärjel hukkus lisaks teistele ühest pulmarongist peig ja teisest pruut. Ellujäänud pruut ja peig abiellusid omavahel ja nende mälestuseks tulevatki panna rist. Eriti tähtis olevat risti panemine neile, kes loodavad jõuda õnnelikult abielusadamasse.
Teise versiooni järgi oli üks pulmarong eestlaste, teine rootslaste oma.

Ajaloolisele tõele pretendeerib lugu, mis räägib, et risti panid rootslased, kui nad 18. sajandi viimasel veerandil küüditati oma kihelkonnast.
 
KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee