12:31 teisipäev, 25.01.2022
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
HiiumaaKülad
  Kassari küla

Kassari küla asub Hiiu maakonnas Käina vallas. 2000. a. rahvaloenduse andmeil elab külas 90 elanikku.

Enne Kassarisse jõudmist väärivad tähelepanu kaks laidu.

Esimene neist on Puulaid.
Veel 19. sajandil oli siin tõepoolest laid, mis sai oma nime kui küttepuude ümberlaadimise koht. Metsarikkal Hiiumaal oli endistel aegadel küttepuude ülestöötamine ja Tallinna vedamine üks tuluallikaid.

Puulaiul asub üks vähestest Hiiumaal säilinud kõrtsihoonetest. Selle oletavasti üle paarisaja aasta vanuse maja palgid on raiutud metsast kirvega. Millal kõrts Puulaiule täpselt ehitati, pole teada. Kuid ürikuist selgub, et juba 1576. a. elas Orjaku vakuses mees mimega Matz Krogger (rootsi keeles krog - kõrts).

Teine laid on Reigi. Korduvalt on kirjanduses kinnitatud, et Hiiu maakonnas on kaks saart - Hiiumaa ja Kassari. Ometi tehakse Reigi suhtes erand ning nimetatakse seda 35,7 ha suurust Puulaiu ja Orjaku vahele jäävat laidu saareks.

Kassarit eraldab Hiiumaast Käina laht, mis on Väinamere osa. Kaks saart on ühendatud tammidega, millele on ehitatud maantee. Selle tõttu sageli ei märgatagi ülesõitu ühelt saarelt teisele. Käina lahe vee vahetamiseks on tammide sisse jäetud avad, mis on kaetud sildadega.

Esimesed puusillad Hiiumaa ja Puulaiu vahele ning sealt edasi Puulaiult Orjakusse tehti tõenäoliselt juba 17. sajandil.
Puulaiu ja Orjaku vahelist sillaga kaetud viimast lahesoppi nimetatakse ka Orjaku silmaks. Siit üle sildade, ja algabki Kassari.

Tähelepanu väärivad maanteest vasakule jäävad endise mõisa hoonestik ja park.
Varem nimetati Kassari mõisa Saaremõisaks, saksa keeles kasutati ka nime Aunack. 18. sajandil läks mõis Stackelbergidele ja oli nende valduses koos Õunaku karjamõisaga ka 19. sajandil.
Endisest mõisakeskusest sai praegune Kassari südamik.
Siin asub ka väike mõisapark. Võrreldes teiste Hiiumaa kaitse alla võetud parkidega on siin haruldasi puuliike. Säilinud on hõbehaabade, kanada ning lõhnava papli puudegruppe, samuti suuri saari, pärnasid, vahtraid. Alles on jäänud ka meeldiv kastaniallee.
Pargi zooloogiline haruldus on kunagi siia sisse toodud viinamäeteod. Kliima näib neile sobivat, sest aegade jooksul ei ole tigude arv vähenenud. Kuigi viinamäeteod on söödavad ja mujal maailmas gurmaanide hõrgutis, ei ole kohalikud elanikud soovinud neid leivakõrvasena kasutada.

Hiiumaa Koduloomuuseum asub Kassaris. Maja ise on aegade jooksul olnud mõisavalitseja ja teiste mõisatööliste elamu. Viimati paiknes selles hoones algkool. Kui see 1965. a. suleti, avati siin koduloomuuseum.

Kassari saar on tervikuna kaitseala.

Sääre tirp
Tootmistegevuse ja mere vahel on rannavall, mis kannab Sääremäe nime ja mida mööda kulgeb tee Orjaku säärele. See väga iseäralik geomorfoloogiline moodustis on kohalike inimeste kõnepruugis ka Kassari säär, Kassari saba või Sääre tirp. Tirbiks on muidugi selle neeme-saba-sääre tipmine osa.

Muuseumi lähedalt suurelt teelt suunab viit Piibuninale.
Selle naljaka nime on andnud väike piipu meenutav poolsaar. Piibuninalt edasi lõuna suunas on Kassari sadam, millel kunagi pole olnud suuremat majanduslikku tähtsust.

Sadamast Piibunina kaudu suurele teele jõudes oleme Veskimäel.
Sellel seljandikul asub Kassari kõige kõrgem koht - 15 m üle merepinna. Veskimägi on osa kogu Kassarit läbivast seljandikust, mis mitme kilomeetri pikkuselt kulgeb kirde-edela suunaliselt, kuni vajub Sääre tirbina merre. Nagu nimi kinnitab oli Veskimägi sobiv koht veski ehitamiseks.

Kassaris on tuulikuid olnud 17. Neist on säilinud ja kaitse alla võetud on ainult üks- Ristete pukktuulik kalmistule suunduva tee ääres.

Tähelepanu väärib massiivne maakivist maja, mis oli kunagi Mäeküla kõrts. Hiljem kasutati hoonet koolina.
Siin oli õpetajaks Priidu (Friedrich) Under, kes abiellus kohaliku tütarlapse Leenu Kerneriga ning nad asusid elama Tallinna. Seal sündis 1883. a. tütar Marie.
Kuulus luuletaja Marie Under viibis korduvalt vanemate noorusmaal.
Pärast kooli oli samas hoones vallamaja ja rahvamaja.

Kassari kabel on olnud olemas juba 16. sajandil. Ilmselt oli tegemist puidust hoonega, millest ei ole midagi säilinud. Praegune kabel on ehitatud ja kasutusel olnud Pühalepa kiriku filiaalina. Aastaarv 1802 näitab mitte kabeli ehitamise, vaid renoveerimise aega. Kabel on kivist ja rookatusega. Kabel on avatud külastajatele.
Tähelepanu väärivad mitmed ehitusdetailid. Kabeli peauks lääneseinas sarnaneb stiililt Pühalepa kiriku ustega, ka Stackelbergide matusekabeli uks lõunaküljel on sarnane ustega Pühalepas ja Kassaris.

Kabelit ümbritseb surnuaed, kuhu on maetud teiste kõrval Marie Underi emapoolsed vanavanemad, Debora Vaarandi vaarvanemad, J. Köleri maalitud Kristuse prototüüp Villem Tamm, V. Panso sulega kuulsaks saanud Lepa Anna (Anna Sooba).
Ka näitleja Olev Eskola soovis oma viimseks puhkepaigaks Kassarit ja ta maeti siia 1990. a

Peetri Mihkli talu asub Kassari Tagakülas ja on kaitse alla võetud kui tavaline talu kõrvalhoonete ja kõige muuga, mis talu juurde kuulub.

Kassari Esikülas asub Kassari-Vaemla teetamm.
See on 1,5 km pikk ja varustatud kaitsepostidega. Tammi laskis ehitada Kassari mõisnik E. Stackelberg oma kutsari Villem Tamme ettepanekul. Varem olnud kõrgema veeseisu puhul tõllarattas sageli vees. Tammi valmimise aasta 1864 on raiutud kivvi, mis asub laiul, kust varem tee kulges. Teetamm lõpeb endise Vaemla mõisa lähistel.

Veskimäe lõunanõlval asub väike punane rookatusega maja, millel on dolomiidist tahvel tekstiga: ”Kirjanik Aino Kallas elas ja töötas selles majas suviti 1924 -1938.”
Eesti-Soome kirjanik Aino Julia Maria Kallas (sündinud Krohn) on pidanud Kassarit kohaks, kus puhkesid valla tema loomingulised jõud.

Juba paarkümmend aastat olid Kassariga seotud Ellen Niit ja Jaan Kross, kes rajasid siia oma suvekodu. Aastakümnete jooksul on Kassaris suvitanud Silvia Rannamaa ja Harald Suislepp, kunstnik Alo Hoidre, näitleja Olev Eskola jt.
 
KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee