12:20 neljapäev, 24.09.2020
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
HiiumaaKülad
  Emmaste küla

Emmaste küla asub Hiiu maakonnas Emmaste vallas. 2000. a. rahvaloenduse andmeil elab külas 281 elanikku.
Hõlmab endise Emmaste asunduse ja Viiterna küla ning Soela väina äärsed Ranna ja Tärkma küla. Siit suunduvad maanteed Käinasse, Luidjale ja Sõrule.

Ajaloost tuntud Emmaste kihelkond hõlmas nüüdse Emmaste valla. Keskajal moodustas ala Lääne-Saare piiskopi valduste Agape (Sõru) vakuse ning kuulus Käina kihelkonda.
1564. a. oli Emmaste üheadramaatalu, hiljem küla, mis mõisastati, kui Suuremõisa mõis asutas 1779 Emmastesse kõrvalmõisa (Emmast). Omaette mõisaks eraldus Emmaste Suuremõisast 1782. a.
Emmaste kihelkond asutati 1866. a.
1867. a. ehitati 17. sajandist pärineva (ning selleks ajaks kõdunenud) Sõru kabeli asemele Emmaste Immanueli kirik. Emmaste kirikumõis rajati 1860.-ndate aastate lõpus. Kirikus on arvele võetud 25 kunstimälestist, neist tähelepanuväärseim on T. Grenzsteini maal “Ülestõusmine”.

20. sajandi alguses kujunes kiriku lähedal asunud Viiterna küla alevikulaadseks asulaks ja ehitati Sõru sadam.

Endises mõisa peahoones on nüüd Emmaste kool (asutatud algkoolina 1920. a.). Algselt ühekorruselisele hoonele ehitati 1960. a. peale II korrus. Emmaste kooli tuntumatest õpilastest võiks nimetada kirjanik Herman Seegot, kunstnik Paul Reeveeru, loodusteadlast Fred Jüssit jt.

Emmaste mõisa pargi (2,5 ha) liigiline koostis on suhteliselt tagasihoidlik. Siiski leidub siin ka huvitavaid puuliike nagu palsaminulg, torkav kuusk, hõbehaab, eakad jugapuud jt.
Meeldiva vaate pakub pargiga tutvujale väikene saarekesega tiik.

19. sajandil keskel algas Emmaste kogudusest teise usku siirdumine. Veneõigeusku minek oli siin eriti intensiivne aastatel 1876-91. Sel ajal ehitati õigeusu kirik Kuristesse. Sajandivahetusel lahkusid kogudusest baptistid. 1938. a. oli koguduses 2400 luterlast, 1300 babtisti ja 300 veneusulist.

Emmaste lähedal Viiterna küla Pusa talus sündis kunstnik Paul Reeveer, kes leidis laialdase tunnustuse graafiku ja kirjakunstnikuna. Kunstniku sünnimaja on säilinud.VAATAMISVRSUSED:
 
KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee