09:21 laupäev, 20.08.2022
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
TartumaaLinnadTartuTänavadÜlikooli
  Ülikooli 16

Hoone Ülikooli t. 16

1780. a. valminud elamu (M. J. v. Bocki järgi tuntud nn. Bocki majana) ülikooli peahoone ajaloolises ansamblis. Üks rikkalikuma fassaadikujundusega varaklassitsistlikke hooneid Tartus. Elamute hulgas erandlikuna on fassaad kolme risaliidiga, mida rõhutab ka dekoor (frontoonid, pilastrid, draperiid). Rokokoo-orvandid külgrisaliitide segmentfrontoonidel viitavad stiilide üleminekuajale. Algsed paraadsed interjöörid, kus muu hulgas olid ka pompeij-laadis seinamaalid, on ümberehituste käigus täielikult hävinud. Säilinud on vaid üksikud rokokoo-dekooriga tahveluksed I korrusel.

Umbes 1786. a. valminud kõrvalmaja oli algselt lihtsa fassaadikujundusega. Ümberehitusega on likvideeritud kangialune hoone lõunatiivas, hilisem lisand on fassaadirustika korrustevahelise simsi ja otsakülje petikakendega. I korrusel on säilinud võlvlaed.

Alates 1802. a. kasutas hoonet taasavatud ülikool (siin toimus ka ülikooli avamisaktus), kes 1839. a. maja ära ostis. Siin olid mitmed ülikooli organisatsioonid ("Akademische Musse") ja teadusasutused (Õpetatud Eesti Seltsi raamatukogu).

Kaur Alttoa, Niina Raid

EA
 
KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee