09:33 laupäev, 20.08.2022
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
TartumaaLinnadTartuTänavadVeski
  Veski 69 (Korporatsioonihoone)

Korporatsioonihoone Veski t. 69

Ehitati 1911. a. korporatsioonile "Sakala", arhitektid A. Lindgren ja V. Lönn.

Mõõdukas juugendstiilis tellishoone on ristkülikulise põhiplaani ja kompaktse üldkujuga, peasissepääsuga ühekorruselises külgosas. Tänavafassaadil esikorruse kõrgete ja kitsaste akendega loodud püstliigendust tasakaalustasid seinapinnal faktuuri ja värviga eristatud rõhtvööd. II korrusel on nurkades lodźad. Aiafassaadil on kaarja terrassiga külgnev ümar eend rõduga II korrusel. Kõrget mansardkorrust liigendasid metallrinnatisega kaitstud poolaknad.

I korrusel oli konvendisaal, mida ümbritsesid neli seltsiruumi (üks kaminaga) ja köök; II ja mansardkorrusel olid korporatsiooni liikmetele üüritavad toad. Ümberehitusega 1928. a. tehti teisele korrusele ameti- ja seltsiruumid. 1934. a. paigaldati saali klassitsistlik ahi. Uus, suurem ümberehitus lõpetati 1937. a. (arh. N. Kusmin, kunstnik P. Aren): abiruumid paigutati keldrikorrusele, kõrvalruumide arvel suurendati saali, II korrusel laiendati raamatukogu.

II maailmasõjas põles, taastati muudetud plaanilahenduse ja lihtsustatud fassaadidega. Restaureeriti aastatel 1998-99 (arh. E. Laarmann).

Oleg Kotśenovski

EA
 
KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee