15:46 esmaspäev, 30.01.2023
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
TartumaaLinnadTartuTänavadVanemuise
  Vanemuise 6 ("Vanemuise" uus teatri- ja kontserdihoone )

"Vanemuise" uus teatri- ja kontserdihoone Vanemuise t. 6

"Vanemuise" hävinud teatrimaja oli Eesti silmapaistvamaid juugendhooneid, ehitatud aastatel 1905-06 (arh. A. Lindgren). Asus tugeva kallakuga krundil Aia (Vanemuise) tänava tõusul, praeguse "Vanemuise" teatri kohal. Hoone hävis II maailmasõjas.

"Vanemuise" uue teatri- ja kontserdihoone ("Eesti Projekt" 1957-61, arhitektid P. Tarvas, A. Volberg, U. Tölpus, H. Kalmet, sisekujundus V. Tamm, akustika arhitekt H. Oruvee) kontserdisaal valmis 1967. a., teatrisaal 1970. a. Ehitati sõjas hävinud vana teatrimaja kohale. Ehitusprojekti aluseks võeti 1957. a. konkursi võiduprojekt (arhitektid P. Tarvas, A. Volberg, U. Tölpus).

Hoone kõrgub linnaehitusliku dominandina avara haljasala kohal, mis loodi sõjapurustuste alale. Mahuline ülesehitus on analoogiline vana maja omaga ja arvestab reljeefi: oruveeruga paralleelse kontserdisaaliga ristub teatriplokk. Fassaade iseloomustavad suurte pindade kontrastid: kontserdisaali kollakate fassaaditellistega viimistletud sile avadeta külgsein, teatriploki otsa suur klaaspind ja sama hooneosa ribidega külgsein. Teatrisaal (706 kohta) on lehvikukujuline, rõdu asub osaliselt fuajee kohal, millega on saavutatud suhteliselt väike väljaulatus saali. Lavapind on Eesti teatrite suurim: lava 304 ruutmeetrit (18 x 22 m) ning külg- ja tagalava kumbki 145 ruutmeetrit, lavapinda kokku 684 ruutmeetrit. Harjutus-, tegelaste- ja abiruumide kompleks on paigutatud teatrisaaliga liituvasse neljakorruselisse plokki, mis asub paralleelselt kontserdisaaliga hoone tagumises, Struve t. poolses osas. Hooneosade vahele jääb väike siseõu. Teatriplokis on tegelaste kasutada 20 tuba ja harjutussaali. Interjööris on kasutatud lakoonilisi kujundusvõtteid, ilme annavad erinevad viimistlusmaterjalid. Vestibüülis on eesti kultuuritegelaste skulptuur-portreed.

813-kohaline kontserdisaal on rõhtse põrandaga, koonduvate külgseintega estraadi kohal oli reguleeritava kaldpinnaga akustiline ekraan. 1998. a. ehitati kontserdisaali osa ümber, muudeti ka fassaade (arh. A. Kuldkepp, sisekujundus M. Agabuś).

Vanemuine oli Eesti esimene sõjajärgne uudses laadis interjööridega suurem ühiskondlik hoone, mis oli eeskujuks mitmetele hilisematele sisekujundustele.

Oleg Kotśenovski

EA
 
KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee