15:11 pühapäev, 03.07.2022
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
TartumaaLinnadTartuTänavadTõnissoni
  Tõnissoni 1 (Eesti Üliõpilaste Selts)

Eesti Üliõpilaste Seltsi hoone Tõnissoni t. 1

20. sajandi alguse rahvusliku arhitektuuristiili otsingu eredamaid näiteid. Lõplik projekt ins. G. Hellat, valmis aastal 1902.

See on telliskivist, liigendatud kahekorruselise keskosa ja ühekorruseliste tiibadega. Lamedad eritasapinnalised telkkatused, eenduvad ja taanduvad hooneosad, ümarkaarsete avadega väliskoda peasissepääsu ees ja kõrged mitmeti rütmistatud aknad loovad rahutu üldpildi. Tellisfassaade kaunistavad suured valged ehispinnad ja rahvuslikust vöökirjast lähtunud friisid. Suure osa esimesest korrusest hõlmavad kõrge kaminahall, saal ja galeriirõduga ümbritsetud raamatukogu. Õuefassaad oli kavandatud tagasihoidlikumana. 1920. a. ehitati arh. A. Kirsipu projekti järgi Kastani tänava äärde esialgsest arhitektuurist lähtuv uus saalitiib ja hoovipoolne osa.

Maret Eimre

EA
 
  Tõnissoni 3 (Koolimaja)

Koolimaja Tõnissoni t. 3

Neoklassitsistlik koolihoone. Ehitati Eesti Noorsoo Kasvatuse Seltsi tütarlaste gümnaasiumi jaoks Tähtvere mõisa maadele aastatel 1914-16. Projektide konkursil 1912. a. said esikoha G. Taucher, G. Cajanus ja R. Bomstedt. Lõpliku projekti töötas välja arh. G. Hellat.

Hoone on kolmekorruseline, maakivivundamendi, krohvitud tellisseinte ja plekkkatusega, ristkülikulise põhiplaaniga, millest eenduvad keskne trepikoda ja tiivad. Soklikorrust eraldab ülemistest korrustest lai profileeritud simss. Teise ja kolmanda korruse akende all on lihtsate kapiteelidega pilastrid, simsi all hammaslõikeline friis, trepikoja ees sammasportikus. Esimesel korrusel on sammastega vestibüül, kantselei ja klassid, ülemistel klassiruumid ning hoone keskel saal.

1961. a. tehti lääneküljele juurdeehitis (arh. A. Tauk). Muudetud on ka ruumijaotust.

Maret Eimre

EA
 
KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee