09:36 laupäev, 20.08.2022
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
TartumaaLinnadTartuTänavadRiia
  Riia 12 (Kaitseliidu hoone)

Kaitseliidu hoone Riia t. 12

1930.-ndate aastate lõpu esindustraditsionalismi uusklassitsistliku suuna peateoseid. Asub endise postijaama kohal. 1938. a. korraldati kinnine konkurss arhitektide Alar Kotli, E. Lohu ja A. Matteuse osavõtul; lõpliku projekti koostas oma võistlustöö alusel A. Kotli koos E. Lohuga. Ehitati aastatel 1939-40, taastati pärast sõjatulekahjusid pisimuudatustega 1941-43 ja uuesti 1944-47. Nõgusa fassaadi ees on sektorikujuline skväär, kus aastail 1952-90 asus V. I. Lenini monument (F. Sannamees, A. Vomm, G. Pommer, arh. L. Haljak).

Hoone keskel on avar vestibüül ja selle kohal läbi kahe korruse saal. Piki tänavaid paiknevates tiibades, mida pikendati 1950.-ndate aastate lõpus (arh. A. Kuvasto), on ruumid kahel pool koridori.

Uusklassitsistliku lahenduse tingis nii Tartu kontekst kui esinduslikkusele pretendeeriv tellija. Hoone klassitsistlikult monumentaalsust rõhutav asend ja portikusega fassaadikompositsioon on vastuolus traditsionalistliku kelpkatuse ja detailikäsitlusega. Viiluta portikuse sambad asetsevad harvalt ning on sihvakad, tagamaks saali paremat valgustust. Fassaadidel on mõõdukas dolomiidist ja krohvist dekoor (rosetid jms.).

Mart Kalm

EA
 
KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee