09:05 laupäev, 20.08.2022
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
TartumaaLinnadTartuTänavadRiia
  Riia 1 (Turuhoone)

Turuhoone Riia t. 1

Suurimaid ja esinduslikemaid 1930.-ndate aastate ühiskondlikke hooneid Tartus. Funktsionalismile iseloomuliku selge kompositsiooni ja Tartu arhitektuuripärandiga hästi seostuva klassitsismist lähtunud fassaadikujundusega. Ehitatud aastatel 1936-37, arh. V. Tippel. Eelnes arhitektuurivõistlus, lõplik projekt koostati linnavalitsuse ehitusosakonnas linnainseneri V. Ontoni osavõtul, osales ka insener N. Oll. Lõplik asukoht määrati arh. K. Bölau ettepanekul.

Turuhoone projekteeriti kahe saaliga: 77 müügikohaga lihahall ja sellega liituv 19 kohaga kalahall. Lihahall on jaotatud neljaks müügisaareks. Neile lisanduvad müügikohad väljasperimeetril, mis eenduvad hoone põhiosast ja on 3,4 m kõrged.

Hoone väliskujunduses domineerivad basilikaalse lihahalli kõiki külgi kaunistavad toskaana poolsammaste read. Horisontaalsust rõhutavad ääremüürikohtade madalad rõhtaknad, samuti karniisid. Hoone on rajatud vaiadele ja raudbetoonplaadile; maakividest vundamendiga, tellisseinte ja raudbetoonist ning puidust lagedega. Saali lage kannavad turvikud. Välisviimistluseks tume graniitkrohv.

Taastatud pärast 1941. a. ja 1944. a. osalisi purustusi.

Oleg Kotśenovski

EA
 
KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee