08:49 laupäev, 20.08.2022
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
TartumaaLinnadTartuTänavadRaekoja plats
  Raekoja plats 8

Raekoja plats 8

Kauneim näide Tartu varaklassitsistlikust rikka välisdekooriga arhitektuurist. Maja ehitati 1786. a., projekteeris tõenäoliselt raekoja ehitusmeister J. H. B. Walter. Keldris ja allkorrusel olid laoruumid, kõrgemal - tervet korrust hõlmavad üürikorterid. Nurgamaja mõlemad fassaadid on ühesuguse kujundusega. Rustikaga allkorruselt kerkivad keskrisaliidil neli pilastrit. Tugev simss rõhutab peakorrust, mille akende all paikneb balustrimotiiv ja mida ülemisest korrusest eraldab meandritaoline lainespiraal. Ajastule iseloomulikud on hammaslõikega räästakarniis, rippuvate loorberipärgadega kaheastmelised frontoonid ja keskrisaliidi kaarakende vahel ripppärjad. Aknaid ümbritseb lai liigendatud krohvraamistus. Soklikorruse avad ehitati 20. sajandi algul ümber suuremateks äriakendeks. Raekoja platsi pool on nikerdatud välisuksega kaarportaal ja kivitrepp - väheseid Tartus säilinud varaklassitsistliku sissekäigukujunduse näiteid. keldrid ja alumise korruse äriruumid on võlvitud; leidub stukkroideid ja ümmargusi päiskive.

Platsippolne esinduslik trepikoda ehitati ümber 1912. a., sealsete alumiste korruste uksed ja keraamilised seinaplaadid kuuluvad juugendstiili. vanast trepikojast on säilinud balustraadiga puittrepid ülakorrustel. Endised avarad korterid on nüüd vaheseintega tükeldatud ja kuuluvad ametiasutustele. Esialgsest ruumikujundusest on säilinud uksefragmente, laekarniise ja mõned valged kahhelahjud. Suuremõõduliste ahjukivide keskel eendub reljeefselt medaljonikujuline portreepea profiilis, selle kohal rõngastest rippuv pärg, all mutuli.

Niina Raid

EA

See maja omab ka kultuuriajaloolist tähtsust. Siin on töötanud mitmed eesti kunstnikud - K. Mägi, K. Teder, J. Püttsepp, K. Nagel, E. Aiki jt.
 
KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee