14:00 pühapäev, 03.07.2022
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
TartumaaLinnadTartuTänavadOru
  Oru 1

Elamu Oru t. 1

Hilisjuugendlik, heimatkunstist mõjutatud arhitektuuriga eramu Toomemäega külgnevas haljasvöös, tellijaks oli prof. A. Piip. Arhitekt P. Mielberg, 1929.

Järsu reljeefi ja kõrghaljastusega aias paiknevat kompaktse põhiplaaniga maja kujundavad mitmed eendid ja ärklid ning liigendatud kelpkatus. Tartule traditsiooniliste kujundusmotiividega: kaarjas välisuks, selle kohal kolmnurkviil. Algne põhiplaan oli avara üldtoa, söögitoa, köögi ja teenijatoaga I korrusel ning nelja isoleeritud toaga mansardkorrusel, abiruumidega soklikorrusel. Krohvitud, katus on kivikattega. Pärast sõda on tehtud siseruumides muudatusi. Praegu valitsuse residents.

Oleg Kotśenovski

EA
 
  Oru 3 (Lastehaigla)

Lastehaigla Oru t. 3

Tartu arhitektuurikeskkonnaga hästi sobiv traditsionalistlik, juugendlike ja neoklassitsistlike sugemetega ehitis. Ehitati aastatel 1930-31 emade ja rinnalaste koduks. Arhitekt F. Wendach. Paikneb Toomemäge ümbritsevas haljasvöös Oru ja Veski t. nurgakrundi sügavuses peafassaadiga Veski t. poole.

Piklikku kahekorruselist sokli- ja katusekorrusega hoonet liigendab tugevalt eenduv lai keskrisaliit, tagaküljel on keskel kitsam eend. Keskrisaliidi lõpetab ümardatud nurkadega viil, risaliidi trepinurkade kohti markeerivad kitsad aknad ja külgpinnas püstvaod. Keskosa piklikele avadele vastanduvad külgtiibade ruudukujulised aknad. Silekrohvviimistlust täiendab soklikorruse, hoone keskosas I korruse akendeni ulatuv klombitud paas. Kivikattega kelpkatus. Korruste plaanistruktuuri määrab ehitist läbiv pikikoridor.

Oleg Kotśenovski

EA
 
KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee