15:07 pühapäev, 03.07.2022
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
TartumaaLinnadTartuTänavadNarva mnt
  Narva mnt 1

Kaubaread (algselt vanakraamiturg "Passaaź") Narva mnt. 1 (hävinud)

Oli ainus funktsionalistlik passaaźi tüüpi kaubamaja. Ehitati aastatel 1937-38, arh. A. Matteus. Põhiplaanis L-kujulise passaaźi 5,5 m laiusse katmata käiku avanes mõlemalt poolt kokku 77 väikekauplus (enamiku laius oli 2,8 m). Passaaźi keskel oli ümara nurgaga kahekorruseline eluhoone. Kaks äriruumidega kumerat tiiba raamasid laiade sepisväravatega tänava-sissepääsu. Väikekauplused liideti aja jooksul suuremateks. Algseid bokse oli kauem säilinud passaaźi Kalda t. poolses käigus. Lammutati 1980.-ndatel aastatel.

Oleg Kotśhenovski

EA
 
  Narva mnt 2 (Kohvik-restoran

Kohvik-restoran "Kaunas" Narva mnt. 2

Tsentrosojuzprojekti Tallinna osakond 1960-63, arh. V. Herkel. Valmis 1969. a., 400 kohta. Teiste analoogilise põhiskeemi järgi ehitatud kohvik-restoranide hulgas suurim ja esinduslikem. Ehitati sõjas purustatud kvartalite kohale rajatud skvääri servale Emajõe kaldale. II korrus hoone jõepoolsel peafassaadil toetub postidele, luues varjulise terrassi. Hoone põhimahust eendub kaldaäärse kohale ulatuv kinnine rõdu. Domineerib rõhtliigendus, seda täiendab rõdu oma sakilise katusega. Väliskujundust rikastab loodepoolse fassaadi betoonplokkidest kärgsein oma lõunamaiselt geomeetrilise mustriga. Valge värv lähendab hoone arhitektuuri 1930.-ndate aastate eesti funktsionalismile. Vestibüül-garderoob II korrusele viiva esindustrepiga on hoone küljel. I korrusel olid kauplus, kondiitritsehh, kontor ja abiruumid; II korrusel on restoran, mille pikikülje akensein avanes Emajõele ja Tartu südalinnale, kokteilibaar ja söökla. Suvekohvikusse-baari rõdul pääses ka ka keerdtreppi mööda hooneesiselt terrassilt. Algselt oli interjööris tume puitviimistlus. Orkestriruumi tagaseinas kõverpind heli suunamiseks saali. Interjöörid rekonstrueeriti hoone kohandamisel ööklubiks 1995. a.

Raudbetoonkarkassi postivõrk on 6 x 6,2 n, Emajõe-poolne rõdu on monoliitraudbetoonist.

Oleg Kotshenovski

EA
 
  Narva mnt 23

Elamu Narva mnt. 23, nn. Katariina maja

Üks kaunimaid varaklassitsistlikke elamuid Eestis. Eriti väärtuslik on osaliselt säilinud sisekujundus. Hoone projekteeris arvatavasti arhitekt ja ehitusmeister J. H. B. Walter Ropka mõisa omanikule W. L. v. Pistohlkorsile Emajõe tänapäevaks kinni aetud haru äärde. Valmis 1789. a.

Ristkülikulise põhiplaaniga kahekorruselise, kelpkatusega kivihoone väliskujundus on lihtne. Simsiga eraldatud korruseid liigendavad kuus pilastripaari, veidi eenduvat ühe aknaga keskrisaliiti kroonib hiljem lisatud segmentkaarne frontoon. Soklikorrus on rustikaga. Peakorruse akendel on lai lukukiviga raamistus ja selle all konsoolide vahel varaklassitsistlikud ripprätikud. Pärgsimss karniisi all on hammaslõikega.

Ruumid paiknesid anfilaadselt. Kogu alumine korrus on ümber ehitatud. Rikkalikult kujundatud sisekujundusest on osaliselt säilinud II korruse saal, mille stukkdekoor on rikkalikum ja kvaliteetsem kui näiteks raesaalis. Kunstmarmorist seinatahvlite ovaalses raamistuses bareljeefid kujutavad stseene putodega, seintel on antiikseid trofeekimp, tahvleid kroonivatel frontoonidel vaasid, ripprätikud ja akantusemotiivid. Supraportidel on portreemedaljone, laes embleeme ja vanikuid. Siseilustused on Praha stukimeistri C. V. Kalopka töö. Maja ülakorrusel on valgest kahhelkividest kolmeastmelised, kauni figuraalse ja lilldekooriga ahjud. Allkorrusel on koobaltsiniste vaasidega valgetest kahhelahjudest alles vaid üks uuesti üles laotud ahjusein.

Niina Raid

EA
 
KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee