15:42 pühapäev, 03.07.2022
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
TartumaaLinnadTartuTänavadLutsu
  Lutsu 2

Elamu Lutsu t. 2

Vanalinna markantsemaid barokiajastu puumaju, mille ehitas 1755. a. Jaani kiriku pastor T. Plasching. Tõenäoliselt arhitekt D. Trezzini tüüpprojekte (1714) järgiva elamutüübi ainus säilinud näide Tartus. Suurtulekahjust 1775. a. jäi maja puutumata. 1855. a. oli ühekorruselises majas 15 tuba, sõrestikseintega kõrvalhoones (nüüd lammutatud) kuus tuba; õuel tall, tõllakuur, ait ja kaev. Maja all on sügav ja avar kelder. Kõrge kelpkatusega nurgamaja tahutud rõhtpalkseinad kaeti hiljem püstlaudadega, seejärel krohviti. Hoonet iseloomustavad rütmiline fassaadijaotus, rustikanurgad, baroksed katuseluugid ja silmapaistvalt rikkalik portaal hoone ahaskülje väljaehitises. Barokkstiilis välisuks on Tartu vanim ja ainus selletaoline. Kõrgetele postamentidele toetuvad pilastrid kannavad lainelise viiluga murtud frontooni.

Piki hoonet kulges kaks rida ruume, keskel oli saal. Tubade stukk-kaunistusega laed, rokokoomotiividega nikerdatud siseuksed ja valged kahhelahjud moodustasid tervikliku sisekujunduse.

Hilisemad remondid on hoonet tublisti kahjustanud: ahjud on lammutatud, tube on ümber ehitatud, aknaluugid kõrvaldatud. Välisuks restaureeriti 1979. a.

Niina Raid

EA
 
KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee