09:30 laupäev, 20.08.2022
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
TartumaaLinnadTartuTänavadLai
  Lai 30

Hoone Lai t. 30

Ehitati esinduslikuks aadlielamuks 18. sajandi neljandal veerandil, müürimeister P. Opel sen. Selle pikk monotoonsevõitu fassaad on Laia tänava hoonestuses domineeriv. Aastatel 1803-1923 kuulus maja v. Liphartite perekonnale, aastail 1923-40 korp! "Vironiale". Pärast II maailmasõda on olnud TÜ ja EPMÜ valduses.

Algne kivielamu oli võlvitud soklikorrusega, kus asusid majapidamisruumid. Peakorrusele viis kahepoolne puidust paraadtrepp. Elukorruse fassaadi liigendasid neli, kolmnurkviiluga lõppevat mansardkorrust kaheksa kannelüüridega pilastrit, mis asusid tihedalt akende vahel. Mansardkatuses oli kaks suurt ärkliakent. 1878. a. ehitas arh. H. v. Stavenhagen mansardkorruse täiskorruseks ning lisas renessanssvormides pööningukorruse ja laia räästaga lameda katuse. Nii sai fassaad põhijoontes nüüdisaegse ilme. Soklikorruse kohal on lai püstvaokestega horisontaalvöö, korruseid eraldab tugev astmeline simss, peakorrusel on kannelüüridega pilastrid. Laiad aknaraamistused ja lukukivid on kaunistustega. Ehitise keskel, uuendatud peasissekäigu kohal on konsoolrõdu, millele avaneb rikkalikult ilustatud uks. Fassaadi vasemale küljele paigutati vana klassitsistlik kahe tiivaga välisuks, mis nüüdseks on jäänud maapinnast astme võrra allapoole.

1829. a. ehitas C. A. Kranhals jun. nelja nn. veneetsia aknaga õuemaja.

Elamu sisekujundust on mõjutanud Peterburi ja Itaalia losside interjöörid. raamatukogu ja suur saal olid profileeritud laekarniisiga, mida kandsid korintose kapiteelidega pilastrid, valgeid klassitsistlikke ahje kaunistasid reljeefid ja arhitektuurist laenatud detailid. Kahe maja vahelisse ühenduskoridori silindervõlviga kassettlael oli lai karniis ja topeltrosetid. Interjööre on muudetud alates 1925. a., mil korp! "Vironia" tarbeks ehitati ümber alumised korrused (arh. E. J. Kuusik). 1954. a. kohandas arh. A. Kirspu maja sisemuse õppehooneks; ühtlasi ehitati välja pööningukorrus, kusjuures muudeti fassaadiaknaid. Õuemajad olid juba 1940. a. põhjalikult ümber ehitatud. Hoones on säilinud ukse- ja laekarniise, vasksete käepidemetega suuri lakeeritud uksi. Üksikud valgete siseukste tahveldised pärinevad 18. sajandist.

Niina Raid

Eesti arhitektuur. Üldkoostaja V. Raam. Tln., 1999
 
KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee