14:43 pühapäev, 03.07.2022
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
TartumaaLinnadTartuTänavadKastani
  Kastani 1 (Korporatsioonihoone)

Korporatsioonihoone Kastani t. 1

Sajandivahetuse villaarhitektuuri näide. ehitatud üliõpilaskorporatsiooni "Neobaltia" konvendemajaks arh. R. v. Engelhardti projekti (1902) järgi (varasemat R. Pohlmanni projekti ei reliseeritud). Hoone on rõhutatult asümmeetriline, järgides saksa heimatstiilis villa traditsiooni, kus dekoor on laenatud saksa renessanssarhitektuurist: kõrge maakivisokkel, dekoratiivne sõrestikkonstruktsioon, kaarakende ja konsoolidele toetuva räästaga loodetorn, sammastele toetuv varikatus ümarkaarse peaukse ees. Idaküljel eendub pilastrite ja puitkaartega kaunistatud veranda. Akende raamistus on rikkaliku puulõikeornamendiga, osaliselt kasutatakse ka juugendlikku ruudujaotust.

Peatrepilt pääses avarasse vestibüüli, kust avanesid uksed konvendiruumidesse. Suure osa hoonest hõlmas läbi kahe korruse ulatuv saal muusikarõduga. Teisel korrusel paiknes muu hulgas ruumikas raamatukogu koos lugemistoaga. Aed kavandati 1903. a. (W. v. Engelhardt). Pärast II maailmasõda muudeti siseruumide jaotust.

Praegu kuulub Saksa instituudile.

Maret Eimre

EA

 
  Kastani 138b (Linnatapamaja )

Linnatapamaja Kastani t. 183 b

Projekt aastast 1900. arh. R. Guleke, konsulteeris insener C. Jacoby, ehitas G. Darmeri firma Pärnust. Valmis 1903. a.

Tootmishooned on punasest tellisest; neid ühendavad kinnised galeriid. Tellislaed toetuvad raudtaladele ja dekoorielementidega malmpiilareile. Põrandad on tsemendist. Avarate akendega peahoone on põhiliselt ühekorruseline, välja arvatud madal 1,5-korruseline osa tiiva lõunaotsas ja kitsas kahekorruseline keskosa viiluga fassaadi poole, kus ainsateks dekoorielementideks on suur ümar pööninguaken ning murdlõikeline tellistest hammasfriis. Kõrge telliskorsten on nüüdseks lammutatud. Kõrvalhooned on peamiselt puidust. Vaatamisväärne on tellistest peavärav. Praegu külmhoone.

Heino Gustavson

EA
 
  Kastani 38

Tööstushoone Kastani t. 38

Algselt leivatehas "Pain Normal", alates 1931. a. trükikoda. Juugendstiilis hoone. Ehitatud 1910. a. (ins. V. Kessler).

Põhiplaanilt ristkülik, mille lõunaküljel on väikesemahuline, eraldi katusega osa. Esimest korrust hõlmanud pagaritöökoda puitvahelagi toetus malmsammastele, teisel korrusel paiknes korter, vilja- ja jahuladu, hoone all oli terastaladele toetuva tellisvõlvlaega kelder. Vabriku kõrval olid kauplus ja kontor. Klombitud sokliga peafassaad on jaotatud kolmeks, külgosad veidi eenduvad, üks neist juugendipärase voolavajoonelise frontooniga, teine poolkelpkatuse ning kitsaste kõrgete akendega. Keskosas on kolm avarat kaarakent. Edelanurgas on sambale toetuva varikatusega ja selle peal asetseva rõduga sissepääs.

Maret Eimre

EA
 
KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee