14:13 pühapäev, 03.07.2022
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
TartumaaLinnadTartuTänavadKalevi
  Kalevi 13

Elamu Kalevi tänav 13

Projekteeris insener V. Kessler arst K. A. Pfaffi tellimusel. Valmis 1913. a. Nõlval paiknev villa on kavandatud Kesk-Euroopa juugendarhitektuurist laenatud vormides.

Ehitis toetub kõrgele soklile, keskosa ilmestab kõrge trepp selle kohal asetseva sammastele toetuva rõduga. Külgosad eenduvad veidi ning on eraldi katustega. Mansardkatust liigendasid segmentaknad ja ehiskassetid harja all. Praeguseks on katus algse dekoori kaotanud. Plaanilahendus on lihtne: avarast vestibüülist pääses esimese korruse eluruumidesse, teisel korrusel olid magamistoad. Hoone oli eeskujuks mitmetele Tammelinna majadele.

Praegu kasutusel raviasutusena.

Maret Eimre

Eesti arhitektuur. Üldkoostaja V. Raam. Tln., 1999
 
  Kalevi 31

Elamu Kalevi tänav 31

Endise Karlova eeslinna Aleviküla t. kõige rikkalikuma väliskujundusega puitelamu. Ehitatud 18. sajandi lõpus ühekorruselisena, ärklitoad lisati pisut hiljem. Maja matkib ülesehituselt kesklinna klassitsistlikke kivist aadlielamuid.

Keskrisaliidi moodustavad neli kannelüüridega ja joonia kapiteeliga sammast, mis kannavad hammaslõikelist kolmnurkfrontooni. Hammaslõige ilustab ka räästaalust simssi. Laudvooder on sammaste vahel püstine, külgedel rõhtne, maja nurki tõstab esile rustika. Välisukse kohal on viieks jaotatud kõrge valgmik. kannelleeringu ja põimingutega uksereljeefi lamedus viitab järelklassitsistlikule langusajale tisleritöös.

Samal tänavapoolel on säilinud veel kaks, paraku juurdeehitustega moonutatud puumaja (nr. 27 ja 47) koos tähelepanuväärsete välisustega.

Niina Raid

Eesti arhitektuur. Üldkoostaja V. Raam. Tln., 1999
 
KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee