17:59 laupäev, 04.07.2020
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
HarjumaaLinnadTallinnTänavadViru väljak
  Viru väljak 2

Viru väljak 2

1872. a. rajati siia Tallinna haridus- ja kultuurielus olulist osa etendanud Aleksandri gümnaasium. See oli esimene keskkool Tallinnas, kus õpetaja Markus Salemi eestvõttel õpetati eesti keelt. Ka korraldati gümnaasiumi õppejõudude poolt Tallinnas populaarteaduslikke loenguid.

Viru väljak 2 asuva koolimaja asukohas, endise Rotermanni kaubamaja ees, leidis 1858. a. suvel aset verine sündmus. Nimelt peksti siin Tallinna õigust otsima tulnud Anija talupoegi. Seda sündmust on kujutanud Eduard Vilde romaanis "Kui Anija mehed Tallinnas käisid".
Karl Laane. Tallinna kultuuriloo radadel. Tln., 1974
 
  Viru väljak 4 (Hotell

Hotell "Viru" Viru väljak 4

EP 1964-68 (sisekujundus ja disain 1969-71), arhitektid H. Sepmann ja M. Port, sisearhitektid V. Tamm, V. Asi, L. Raudsepp, T. Gans, K. Laanemaa; konstruktorid U. Pall ja K. Soonike. Kohti 829 (ühekohalisi numbritube 95, 2-kohalisi 354, 2-3-toalisi luksusnumbreid 13), kohti toitlustuskompleksis 970. Ehitatud aastail 1969-72 (Soome firmad Repo OY ja Haka). Linnaehituslikult domineeriv hoone.
Hotelli 23-korruseline kõrgplokk oma massiivse mahuga oli Tallinna siluetis uueks aktsendiks. Lakoonilist mahutektoonikat toetab püst- ja rõhtjoonte rõhutamine ning fassaadide kontrastne viimistlus valgete ja tumepruunide keraamiliste plaatidega. Kõrgploki otsfassaade liigendab sügav, varju loov ja pimedal ajal helendav sisselõige. Külgfassaade raamistavad servsüvendid, mis laienevad viimasel korrusel vaateterrassideks. Madalat hooneosa liigendab osalt eenduv ülakorrus. Hoone arhitektuuri täiendavad ja ühtlasi parki lõpetavad purskkaevudega basseinid ja dekoratiivne skulptuur "Merepiiga" (E. Viies). Ruumilise seostuse ümbrusega annab ka avar, kahes tasapinnas lahendatud läbikäik ja siseõu madala hooneploki osas. Hotelli peasissepääs on Narva maantee pool. Kõrgploki II korrusel on teeninduskeskus (teenindusbüroo, juuksur, müügiletid), samast pääseb madalas hooneosas paikneva restorani suurde (214 kohta) ja väiksesse (64 kohta) saali ning universaalsaali. Viimane jaotub lükandvaheseintega kuueks osaks ja leiab kasutamist sümpoosiumide, bankettide jm. jaoks. Numbritoad on kõrgploki 3.-21. korrusel. 22. korrusel on vaateresoran baari ja intiimsete kabinettidega. Madala hooneosa I korrusel on restoranikompleksi ühine garderoob-vestibüül ning kohvik (120 kohat) ja grillbaar (60 kohta); soklikorrusel on astmeliselt tõusva põrandaga varietee (140 kohta). Rahvusvahelistele nõuetele vastavat teeninduskompleksi täiendavad neli basseiniga sauna kõrgploki soklikorrusel.
Mitmekesine stiiliühtne interjööride kujundus arvestab ruumide otstarvet. Interjööri uuendamisel alates 1986. a. on varieteesaali seinad kujundatud uudselt peeglite ning musta ja valge klaasiga dekoratiivsete kompositsioonidega (kunstnik R. Prääts, arh. I. Fjuk). Numbritubade sisustus on valmistatud põhiliselt koondises "Standard".
Hoone kõrgosa on rajatud toruvaiadele (läbimõõt 1200 mm), karkass ja vahelaed on monoliit-raudbetoonist. Madalas osas on monoliitraudbetoonist seenlaed postisammuga 8 x 8 m.
Sama projekti järgi ehitati hotell Togliattis. Autoritele määrati 1975. a. Eesti NSV riiklik preemia.

Oleg Kotshenovki
Eesti arhitektuur I. Üldkoostaja V. Raam. Tln., 1993
 
KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee