09:16 pühapäev, 09.08.2020
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
HarjumaaLinnadTallinnTänavadToom-Kooli
  Toom-Kooli 21

Elamu Toom-Kooli tänav 21

Toompea nõlvani ulatuval krundil paiknev ebakorrapärase kujuga elamukompleks. Krundi lõunaküljelt kitsa siiluna eenduvale pisut kaarjale väljaastele püstitatud tänavaäärne peahoone on väike kahekorruseline kelpkatusega kivimaja. Selle põhjapoolse osa alla on rajatud kaks võlvitud keldrit. Korrused on ruumijaotuselt üldjoontes identsed, kummalgi vaid kaks ruumi. Fassaadidel otseseid stiilitunnuseud ei ole; aknaavade kuju ja kujundust on muudetud. Tagasein on krohvimata ja varem külgnenud ehitiste lammutusjälgedega. Krundi põhjapoolset, iluaiaks muudetud trapetsikujulist ala ümbritsevad kolmest küljest ühekorruselised, eri kõrguste kelpkatustega, osaliselt keldriga õuehooned.
Varasem arengulugu teadmata. Oma nüüdsetes piirides oli kogu majavaldus hiljemalt 1680-ndateks aastateks välja kujunenud. 1613. a. mainitud peahoone oli sel ajal praeguste mõõtmetega. Peahoone kannatas 1684. a. hiidtulekahjus, 1687. a. taastati mingil määral, kuid 1732. a. oli täiesti elamiskõlbmatuks muutunud; 18. sajandi keskpaigas remonditi hoone ja ehitati osaliselt ümber.
Esimesi õuehooneid krundi põhja- ja lääneküljel (algselt tall- ja tõllakuur) on mainitud 1765. a. Lõunapoolne väiksem ehitis püstitati alles 1911. a. Praeguseks ühtlustatud aknaavade ja sissepääsudega ilme said need eluruumideks kohandamisel aastatel 1932-33 (arh. J. Ostrat).
Ehitusajalooliselt väärtusliku peahoone kõrval on endise mahu ja proportsioonidega säilinud õuehooned olulised eelkõige miljöö aspektist. Praegu kasutusel elamutena.

Rasmus Kangropool
Eesti arhitektuur I. Üldkoostaja V. Raam. Tln., 1993

 
KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee