18:39 laupäev, 11.07.2020
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
HarjumaaLinnadTallinnTänavadTolli
  Tolli 6

Elamu Tolli tänav 6

Ehitati arvatavasti 14. sajandi keskpaiku. Oli väike nelinurkse põhiplaaniga kivihoone krundi sees, millel sõrestikkonstruktsioonis eeshoone tänava joonel. 15. sajandi esimesel veerandil laiendati esmast kiviehitist ida suunas ning sõrestikhoone asendati kiviehitisega. Kujunes Tallinnale iseloomulik kaheruumiline elamu, kus tänava ääres oli diele mantelkorstnaga ja selle taga eluruum - dornse, avara raidraamistuses aknaga hoovi poole. Dornsest pääses raidraamistuses uste kaudu hoovi ja keldrisse. Raidraamistuses teravkaarportaal on ka II korrusel, kuhu sai dielest puittrepi kaudu.
17. sajandi algul oli maja lagunenud ja ehitati sajandi keskpaiku ümber. Põhjalikumalt muudeti tänava- ja hoovipoolseid fassaade (alates I korrusest ehitati uuesti). Ümberehitusel kasutati maksimaalselt mitte ainult raidkivist detaile, vaid ka keskaegseid ehitusvõtteid.
18. sajandil (1756?), seoses kõrval oleva Peeter I palee tulekahjuga muutus hoone varemeteks. 18/19. sajandi vahetuse ümberehitusega laiendati sellesse Tollimaja.
Hoones on säilinud hulgaliselt raiddetaile ja konstruktsioone ning unikaalne ratasmehhanism kauba tõstmiseks (läbimõõt umbes 3,5 m).
Praegu koos hoonega Tolli t. 4 ja 8 Tallinna Linnaarhiiv.

Boris Dubovik
Eesti arhitektuur I. Üldkoostaja V. Raam. Tln., 1993

 
KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee