08:01 esmaspäev, 06.07.2020
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
HarjumaaLinnadTallinnTänavadTolli
  Tolli 4

Elamu Tolli tänav 4

15. sajandi algul kuulus Pikk tänav 71 kinnistu hulka. Siin olid dornse ja köök, ülakorrustel kaubalaod; läänepoolses osas oli eraldi ait. Nende vahel asus võlvitud kangialune pääsuga hoovile, kus paiknesid majandushooned. Läänepoolne hoone rajati tõenäoliselt 15. sajandi algul, idapoolne 15. sajandi esimesel veerandil. Idahoones oli tagapool suur ruum (dornse), mida köeti keldris asetseva kerishüpokaustiga, ja selle ees tänava ääres köögiruumid. Ilmselt olid eluruumid ka II korrusel (säilinud on kaks raidkivist ukseraamistusega nurgaprofatti, üks hoovi pool loodenurgas ja teine Tolli tänava ääres kagunurgas, ja jäljed kaminast). Läänehoone tänava ääres oli nelinurkse plaaniga, selle taga oli rida kõrvalhooneid. Tänavaäärses majas kasutati elamiseks ilmselt samuti I ja II korrust. Võlvitud köök asus hoovi pool. 17. sajandi ümberehitused puudutasid kõige rohkem idapoolset hoonet, eriti dornset. Ruumikujunduselemente sellest ajast ei ole, kuid on teada ruumi kirjeldus 18. sajandist.
Arvatavasti 18. sajandi teisel poolel ühendati ida- ja lääneehitis ning maaliti II korruse talalagi (marmoreering). Hoovihoonetest kõige tagumisse (enne 18. saj. kuulus aidana ilmselt Tolli t. 6 juurde) ehitati võlvlaed.
Hoonest on leitud fassaadi raiddetaile: ümarkaarne peaportaal, faasitud aknaääriste fragmente, kaubaluugi jäänuseid. Ruumides on säilinud rokokoostiilis seinakappe, lambrii, laerosette ja-karniise jne. Enamik detaile pärineb 18. sajandi neljandast veerandist.

Kohandati koos kõrvalasetseva hoonega Tolli t. 6 Tallinna Linnaarhiivi tarbeks (KRPI arh. M. Hammer, ajaloolased S. Mäeväli ja B. Dubovik), valmis 1989. a. Ehitas firma PKZ.

Boris Dubovik
Eesti arhitektuur I. Üldkoostaja V. Raam. Tln., 1993

 
KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee