17:11 kolmapäev, 08.07.2020
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
HarjumaaLinnadTallinnTänavadTolli
  Tolli 3

Elamu Tolli tänav 3

Kolmekorruseline, kõrge viilkatuse ja keldriga kivimaja. Suurte baroksete akendega liigendatud kitsa tänavafassaadi lääneküljel paikneb lihtne ümarkaarne raidportaal (talumid hävinud). Teravnurksel viilul on säilinud kunagise laokorruse nelinurksed valgusavad, kaks raidraamistuses kaubaluuki ja vintsi ulgtala selle kohal. Läänepoolsed keldriruumid on kaetud silindervõlvidega. I korrusega ühendab neid hoonet poolitavasse massiivsesse vaheseina rajatud müüritrepp. Planeeringult jagunevad kõik korrused tänavaäärseks suuremaks ja selle taga asetsevaks väiksemaks ruumiks, millega idas külgneb hulisem trepikoda. Hoonetagusesse suletud hoovi pääseb vaid läbi esimese korruse.
Moodustas 14. sajandi keskpaigas koos Pikk tänav 67 ühise majavalduse, millest 1365. a. eraldati.
15. sajandil oli väike diele-dornse süsteemi elamu. Mantelkorsten-köök paiknes diele kagunurgas. Nüüdse trepikoja võrra kitsama dornse idaseina kujundas suur paarisaken. Koos katusealusega oli hoonel veel kolm laokorrust.
Saanud 17. sajandil tulekahjus kannatada, ehitati uuesti üles juba tänini püsinud mahus. Eluruumideks kohandatud teise korruse tagaseina rajati profatt. 19. sajandi teisel poolel muudeti peasissepääsu ja aknaavade asetust ning võeti ka kolmas korrus eluruumidena kasutusele.
Interjööris on säilinud ümarkaarseid raidportaale ja 17. - 18. sajandist pärinevaid laemaalinguid.
Praegusel, osaliselt restaureeritud ja rekonstrueeritud kujul (KRPI, 1982, arh. J. Renter, kunstiajal. S. Mäeväli) ei esinda tervikuna ühtegi varasemat stiiliperioodi. Kasutusel ametiruumidena.

Rasmus Kangropool
Eesti arhitektuur I. Üldkoostaja V. Raam. Tln., 1993

 
KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee