09:56 reede, 01.07.2022
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
HarjumaaLinnadTallinnTänavadSuur-Karja
  Suur-Karja 2

Elamu Suur-Karja tänav 2

Suur kaupmeheelamu 15. sajandist. Algselt neljakorruseline, terava viiluga hoone tüüpilise kaheruumilise põhiplaaniga, mis on tänaseni jälgitav. Hilisgooti elamuga üheaegselt ehitati kinnistu tänavajoonele ait. Arvatavasti 16. sajandil liideti hoone lõunakülge kahekorruseline hoovimaja.
Hooned ehitati ümber 17. sajandil; dornset laiendati ida poole, elamuga ühendati kõrval asunud ait ning teised hoovipealsed hooned. Sellest perioodist on säilinud mitmeid ehituskonstruktsioone (kuus müüritreppi, palktalalaed, siseportaalid) ja kujunduselemente (talalae ja seinte maalingud).
Viimane suurem ümberehitus tehti 18./19. sajandivahetusel, mil hoone kujundati klassitsistlikuks. Osa teise korruse tänavapoolseid ruume planeeriti ümber anfilaadseiks ja tehti vastav sisekujundus (stukklaed, tiibuste, aknaraamide ja seinapaneelide nikerused, paraadtrepp, põrandatel parketi imitatasioon). Klassitsistlik kujundus kajastub aknaavade rühmituses ja fassaadi tagasihoidlikus krohvdekooris. Järgmised ümberehitused (19/20. saj.) puudutavad vaid siseplaneeringut, mis on praegu tihedalt liigendatud.

Aleksandr Pantelejev
Eesti arhitektuur I. Üldkoostaja V. Raam. Tln., 1993

 
KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee