10:32 reede, 01.07.2022
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
HarjumaaLinnadTallinnTänavadSuur-Karja
  Suur-Karja 1

Pangamaja Suur-Karja tänav 1 (endine Scheeli pank).

Kolmekorruseline, kõrge viilkatuse ja barokse tornärkliga neogooti stiilis kivimaja valmis kahes järgus. Aastatel 1903-04 ehitati ümber nurgakrundil asunud keskaegne viiluga maja (O. Schott, W. Neumann (fassaadid)). Aastatel 1923-24 liideti sellega varaklassitsistliku fassaadiga kõrvalhoone Vana turu pool ning fassaadid ühtlustati (arh. büroo Bielenberg & Moser Berliinist).
Nii vormis kui ka materjalis on järgitud Tallinna keskaegse ehituskunsti traditsioone. Kõrge sokliosa, rõdud ja torn, akende ja uste raidkivipiirded on tahutud paest. Nurgapoolne viil on analoogne vastasasuva nn. piiskopimaja viiluga, ärkli barokne torn kordab Raekoja tornikiivri vorme. Keskaegse hoone turupoolsel küljel asunud barokse nikerduksega (1665) hilisgooti raidportaal (1498) laoti uuesti üles Suur-Karja tänava pool.
Esimesel korrusel oli suur kaarakendega pangasaal, teisel korrusel kahel pool kitsast võlvitud koridori kontoriruumid, kolmandal korrusel pangaomaniku korter, mille külalistubadest on kujundatud pidulik saal (1985. a. ennistati kassettlagi, stukkornament, kamin). Ruumides on säilinud 1920.-ndate aastate stukkornamenti, puittahveldust, stiilseid lühtreid.

Karin Hallas
Eesti arhitektuur I. Üldkoostaja V. Raam. Tln., 1993

 
KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee