18:55 laupäev, 04.07.2020
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
HarjumaaLinnadTallinnTänavadSaiakang
  Saiakang 4

Kauplus Saiakang 4

Üks koloriitsemaid ja algse kasutamisviisiga ehitisi traditsioonipäraselt poekeste-kauplustega ääristatud Saiakangi idaküljel.
Pühavaimu kiriku lõunafassaadi vastu ulatuv ühekorruseline hoone on põhiplaanilt pisut ebareeglipärane, hilisemal ajal eluruumideks kohandatud poolkatusekorrusega kiviehitis, mille alumisel korrusel asub kauplus. Kelder on kaetud silindervõlvidega. Saiakangi avaneval pikifassaadil on kolm muudetud kujuga aknaava ja eluruumidesse viiv uks. Kaupluse sissepääs on dekoreeritud raidreljeefiga. Algsena on idaseina lõunapoolses lõigus säilinud vaid üks lihtsas raidraamistuses tilluke aken.
Rajati kohe kauplusena mõeldud uusehitisena selleks Pühavaimu kirikuansamblist 1655. a. eraldatud ja bürgermeister Bernhard Hetlingile pärusomandiks müüdud krundile. All poeruumist ja ülal vintskapiga katusealusest laokorrusest koosnenud hoone valmimist tähistab tekst Spes mea Christus anno 1656 omaaegsest raidportaalist säilinud varabaroksel portaalipealmikul - ainsana säilinud kunstiliselt tähelepanuväärival detailil, mis kannab B. Hetlingi perekonnavappi. Edasiste omanikuvahetuste puhul 1699-1748 nimetatud kraamipoeks, kuulus kuni 18. sajandi keskpaigani jõukatele raehärradele, 1755-1815 raeapteeker Johann Burchartile ja ta järglastele ning edasi kullasseppade tsunftile.
Hiljemalt 20. sajandi alguseks oli poolkatusekorrus elukorteriks ehitatud ja vintskap likvideeritud.
1923. a. asendati 6-osalise ruudustikuga aknad laiade vitriinakendega (arh. H. Johanson), 1930. a. paiku viidi kaupluse sissepääs viilufassaadilt külgfassaadile. Põhiplaani mõõtmed ja üldmaht on säilinud algkujul. Rekonstrueeriti 1976-77 (kunstiajal. M. Lumiste, arh. M. Keskküla), taotledes hoone arhitektuurilise ilmekuse suurendamist avade paigutuse ja kuju ning kujunduse paremustamisega.

Rasmus Kangropool
Eesti arhitektuur I. Üldkoostaja V. Raam. Tln., 1993

 
KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee